Serwis aukcyjny Allegro teoretycznie gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa swoim użytkownikom.
Oprócz własnego regulaminu i armii pracowników dysponuje systemem komentarzy i gwarancjami dla kupujących.
Mimo to zakupy na aukcjach nie są pozbawione ryzyka.
Czym powinni się kierować kupujący oprogramowanie, aby uniknąć przykrych rozczarowań?
1.System komentarzy.
Każdy Allegrowicz wie, że im więcej pozytywnych opinii ma na koncie sprzedawca, tym bardziej jest wiarygodny.
Ranking sprzedawców Allegro oparty na "gwiazdkach" i "słoneczkach"- zależny od ilości pozytywnych opinii jest bardzo wymowny. Mając do wyboru ofertę sprzedawcy-weterana i sprzedawcy początkującego instynktownie sięgamy po tą pierwszą.
To zasadniczo bezpieczniejszy wybór, ale równie ważny jest stosunek komentarzy pozytywnych do negatywnych i neutralnych.
Osobiście bardziej ufam sprzedawcy, który ma bilans 300 do 1, niż takiemu z proporcjami 3000 do 30. To, że z usług tego drugiego było zadowolonych trzy tysiące osób jest chwalebne, weźmy jednak pod uwagę, że aż 1% jego klientów miało mniej szczęścia.
Po drugie- złapanie pojedynczej negatywnej opinii zdarza się nawet najlepszym, podczas gdy na dwucyfrową liczbę sprzedawca musi sobie po prostu zasłużyć.
Kiedy znajdziesz atrakcyjną ofertę sprawdź jakiego rodzaju problemy zmusiły kupujących do wystawienia negatywów.
Sprzedaż oprogramowania jest dziedziną wąskospecjalistyczną. Jeżeli opinie negatywne, bądź neutralne były związane z niezgodnością towaru z umową lepiej zrezygnować z zakupu. To ważny sygnał ostrzegawczy. Pamiętaj, że wiele osób dla świętego spokoju (i czystości konta), z obawy przed odwetem nie wystawia negatywów. Faktycznie poszkodowanych może być zatem znacznie więcej.
2.Super Sprzedawcy.
Za dobre sprawowanie (czyli dochowanie wierności regulaminowi) i odpowiednio wysokie wyniki sprzedaży Allegro może nadawać użytkownikom status Super Sprzedawcy.
Nie ulega wątpliwości, że SS cieszą się dużym zaufaniem kupujących. Świadczą o tym wyniki ankiet przeprowadzanych cyklicznie przez Allegro. Sam bardzo chętnie korzystam z usług takich sprzedawców.
Czy to oznacza, że są oni gwarantem udanych transakcji? Uważam że tak, choć do tej reguły nie można podchodzić zupełnie bezkrytycznie. Warto wziąć pod uwagę opisany wyżej stosunek opinii pozytywnych do negatywnych i neutralnych, oraz staż Super Sprzedawcy na Allegro (im dłuższy tym oczywiście lepiej).
3.Opisy przedmiotów.
Unikaj aukcji na których opisy są niepełne, bądź nieprecyzyjne. Kupując program komputerowy masz prawo do szczegółowych informacji o jego możliwościach i przeznaczeniu.
Ten drugi parametr jest niesłychanie ważny. Sprzedawca powinien informować o rodzaju licencji, ilości stanowisk i okresie ważności.
Jeśli masz wątpliwości- pytaj. Żądaj precyzyjnych i jednoznacznych odpowiedzi- najlepiej drogą mailową. Nieuczciwemu sprzedawcy z reguły nie będzie się kalkulowała transakcja, w czasie której musi konsekwentnie do końca kłamać. Poprzestanie na odpowiedziach wymijających, lub zacznie Cię ignorować.
4.Cena.
Kupując program po abstrakcyjnie niskiej cenie sam się prosisz o kłopoty. Na Allegro nie ma Świętych Mikołajów. Jeżeli chcesz mieć legalne oprogramowanie nie ulegaj emocjom i pomyśl dlaczego sprzedawca miałby zrobić Ci prezent?
Sprawdź, czy dany program ma cenę SRP (sugerowana cena detaliczna). Odwiedź w tym celu stronę producenta. Jeżeli producent takiej ceny nie podaje, to porównaj oferty na innych aukcjach. Wybierz kilka o zbliżonych cenach, a zarazem jednoznacznie wzbudzających Twoje zaufanie. Niech to będą aukcje autoryzowanych partnerów, bądź supersprzedawców. Uśredniając ich ceny uzyskasz umowne SRP.
Jeżeli interesująca Cię oferta ma cenę więcej niż o 40% niższą niż SRP, zachowaj maksymalną ostrożność.
Gdy obniżka przekracza 50% to lepiej będzie zrezygnować z zakupu.
Oczywiście zasada ta nie ma zastosowania w przypadkach, gdy oferowany program pochodzi z wyprzedaży (np. jest to starsza wersja).
Mogą się również zdarzyć nadzwyczajne obniżki cen u producentów. Wówczas jednak ceny spadają na większości aukcji, a informacje o promocji można łatwo zweryfikować na stronach producentów.
6.Strony "O mnie"
Czy należy ufać sprzedawcy, który nic o sobie nie pisze, albo podaje zdawkowe informacje?
Osobiście unikam zakupów u takich osób. Sprzedaż oprogramowania to odpowiedzialne zajęcie. Sprzedawca powinien dbać o swoją wiarygodność.
Brak, lub szczątkowa strona "O mnie" świadczy o jego niekompetencji, lenistwie, albo wręcz o nieczystych intencjach.
Rzetelny opis w przypadku firmy powinien zawierać co najmniej: dane rejestrowe (NIP, wpis do EDG lub KRS), oraz regulamin aukcji. Dobra firma pochwali się certyfikatami, lub podpisanymi umowami dystrybutorskimi. Nie zwracaj zbytnio uwagi na zachwyty sprzedawców nad własnym profesjonalizmem, o ile nie są one poparte konkretnymi dowodami uznania.
Podsumowanie- krótki przewodnik jak kupować bezpiecznie:
sprawdź jaka jest cena SRP programu
znajdź aukcje z dobrą ceną (pamiętaj że cena ma być dobra, ale nie abstrakcyjnie niska)
sprawdź czy wśród wybranych są aukcje Super Sprzedawców, lub Allegrowiczów o nieposzlakowanej opinii
dokładnie czytaj opis przedmiotu
w razie wątpliwości pytaj i żądaj jednoznacznych odpowiedzi
obejrzyj "Stronę o mnie"
dokonaj zakupu u sprzedawcy, który w wyniku selekcji zasłużył na Twoje zaufanie