Lalki, samochody i pluszaki. Zabawki – niezależnie od statusu materialnego, miejsca zamieszkania, czy uwarunkowań kulturowych – są pożądanym towarem w świecie dzieci. Przemysł zabawkarski jest opłacalny, bo tak długo, jak będą rodziły się dzieci, tak długo będzie trwała produkcja.

Data dodania: 2018-07-03

Wyświetleń: 546

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Drewno is fantastic – powrót drewnianych zabawek

Czasy się zmieniają, a trendy w świecie zabawek są bardzo dynamiczne
i łatwo wypaść z obiegu. Historia jednak zatacza koło i okazuje się, że drewniane zabawki wracają do łask.

Zabawki z wykopalisk

Dzieci w starożytności również miały potrzebę zabawy, co nie jest dla nikogo z pewnością żadnym zaskoczeniem. W Egipcie, w czasie wykopalisk archeologicznych, znaleziono zabawki zrobione z kamienia, gliny i trawy. Pociechy Faraonów mogły liczyć na produkcję spod ręki najlepszych rzemieślników. W Grecji i Rzymie dzieci bawiły się drewnianymi konikami, prostymi puzzlami i innymi postaciami wykonanymi z tego surowca. Zabawki jednak nie były i nie są domeną wyłącznie milusińskich. W Średniowieczu bardzo popularne były drewniane marionetki. Służyły one ulicznym artystom jako środek dochodów. Ręczna produkcja marionetek stała się częścią sztuki, a Pinokio starym, dobrym kolegą.

Z drzewa koń – dlaczego lepszy niż plastikowy?

Do zalet drewnianych zabawek z pewnością należy ich trwałość. W porównaniu do plastiku są trudne do złamania, nie kruszą się i przetrwają niejedną zabawę. Dla rodziców ważne będzie to, że są bezpieczne, bo odpowiednio wybrane, mają delikatne krawędzie, które nie będą stanowiły zagrożenia dla ich pociech. Częstym problemem w przypadku plastikowych zabawek jest ich blaknięcie – tego zjawiska nie doświadczymy w przypadku drewnianych zabawek przez długi czas. Jeśli jednak, niektóre elementy stracą dawny blask, rodzice mogą wykazać się kreatywnością i wprowadzić kilka poprawek samodzielnie. Dla osób, które cenią sobie dbanie o ekologię, najlepsze będą drewniane zabawki. Edukacyjne programy i plakaty na każdym kroku przypominają nam o zanieczyszczeniu Ziemi wszechobecnym plastikiem. Jeśli dbamy o przyszłość naszych pociech, warto wziąć pod uwagę dbanie o środowisko, w którym będą żyć za kilkadziesiąt lat. Poza tym, ekologicznie wyprodukowane zabawki mają przyjemny zapach drewna, przywołujący u rodziców wspomnienia z dzieciństwa.

Drewniane zabawki – edukacyjne centrum rozwoju

Rynek bogaty jest w różne rodzaje zabawek drewnianych i dzielą się na kilka grup. Należą do nich między innymi: drewniane zabawki edukacyjne, logiczne, domy dla lalek, kolejki, mebelki dziecięce, rowerki, czy kolejki. Sporą ich część stanowią te, które mają za zadanie rozwijać wyobraźnię dziecka i uczyć go w sposób prosty i przyjemny. Układanki bywają niezwykle pomocne w kształtowaniu metod zapamiętywania od najmłodszych lat. Zadziwiające korzyści posiadają drewniane klocki. Z pozoru proste, pozwalają na rozwijanie kreatywności i poznawanie pierwszych praw fizyki. Zbudowanie wieży to marzenie każdego małego inżyniera. To, jak ułożyć klocki, by całość była wysoka i trwała to najlepsza próba dla dziecięcej cierpliwości i kształtowania myślenia przyczynowo – skutkowego. Poza tym, rodzic może wykorzystać klocki do nauki kilku podstawowych rzeczy. Rozpoznawanie kolorów i kształtów jest możliwe dzięki różnorodności oferowanych klocków. Jako rodzice, możemy również wybrać klocki z cyferkami i literami i uczyć nasze pociechy grupowania i rozpoznawania ich. Budowanie z klocków może być elementem nauki o relacjach przestrzennych i utrwalania ich w pamięci.

Im dalej w las – jak wybrać drewnianą zabawkę?

Najważniejsze, przy wyborze jakichkolwiek zabawek, jest zaufany producent. Obowiązkowe jest, by zabawki, które kupimy dziecku posiadały certyfikat CE. Oznacza on deklarację producenta na temat spełnienia wymagań przez produkt i poddaniu go ocenom zgodności. Należy zwrócić uwagę na to, czy oznaczenie jest czytelne, wyraźne i o wysokości co najmniej 5 mm. Czasem spotkać można dodatkowe oznaczenia na produkcie, jednak obowiązkowy jest właśnie certyfikat CE. Kolejną sprawą jest dostosowanie zabawki do naszego dziecka i jego potrzeb. Na opakowaniach widoczne są ograniczenia wiekowe, do których należy się zastosować. Dodatkowo warto zastanowić się, czy nasz 3-latek jest już gotowy na wybraną zabawkę, czy może potrzebuje nieco więcej czasu. Jeden z ostatnich etapów to już sam wybór przeznaczenia. Z przedstawionych rodzajów zabawek należy wybrać taki, który będzie rozwijał umysł dziecka i uczył go czegoś nowego lub po prostu dawał mu dużo frajdy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena