Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, do wyboru masz wiele platform CMS. Do najpopularniejszych należą WordPress, Drupal i Joomla! Sprawdź wady i zalety każdej z nich i wybierz platformę idealną dla siebie.

Data dodania: 2018-04-27

Wyświetleń: 1064

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wady i zalety WordPressa, Drupala, Joomli! – którą platformę wybrać?

Który skrypt jest najłatwiejszy w obsłudze?

Dla tego kryterium ranking jest jednoznaczny: najprostszym skryptem jest WordPress, a najtrudniejszym Drupal. Pośrodku plasuje się Joomla! Związaną z tym zaletą WordPressa jest także to, że nie wymaga on znajomości PHP czy HTML, pozostałe dwa skrypty – tak. Brak wymogu znajomości języków programowania to cecha WordPressa, dzięki której skrypt ten zjednał sobie miliony fanów na całym świecie. Zalety WordPressa to przede wszystkim liczne wtyczki i motywy – WordPress ma ich ponad 50 000, Drupal ponad 16 000, a Joomla! - około 10 000.  

Dla jakiego użytkownika jaki skrypt?

Wspomniane wyżej zalety WordPressa sprawiają, że w ciągu kilku dni jesteś w stanie opanować większość jego funkcji. Dlatego WordPressa doceniają nie tylko programiści, ale także początkujący użytkownicy. W tym kontekście Drupal jest skryptem najtrudniejszym (złożona i nieintuicyjna konfiguracja), a Joomla! umiarkowanie trudnym. Jednocześnie Drupal czy Joomla! sprawdzą się w przypadku użytkowników, którzy w zaawansowanym stopniu opanowali WordPressa i mają poczucie, że wykorzystali jego możliwości. Joomla! stanowi złoty środek pomiędzy WordPressem i Drupalem – jeśli WordPress nie spełnia już twoich oczekiwań, a Drupal przeraża, Joomla! będzie rozwiązaniem idealnym.

Jakie jest najlepsze zastosowanie każdego skryptu?

WordPress powstał w 2003 roku jako platforma blogowa. Z biegiem lat ewoluował i stał się systemem zarządzania treścią, który nie służy już tylko do tworzenia blogów, ale także złożonych stron internetowych czy stron e-commerce. Jednocześnie Drupal czy Joomla! od początku były zaawansowanymi CMS-ami. I mimo iż z czasem WordPress stał się tak samo funkcjonalny jak konkurenci, do dziś pokutuje przekonanie, że:

WordPress jest najlepszym rozwiązaniem dla stworzenia bloga lub strony internetowej, a w przypadku dużych witryn i serwisów wymaga nieco skomplikowanych prac programistycznych.

Drupal i Joomla! to systemy o rozbudowanej strukturze danych, które sprawdzają się przy dużych witrynach internetowych i kiedy planujesz stały rozwój swojej strony.

W rzeczywistości na WordPressie zbudujesz tak samo dużą witrynę, jak na Drupalu czy Joomli!, a przy tym zrobisz to wygodniej i szybciej. Jedynymi sytuacjami, kiedy Drupal czy Joomla! mogą okazać się lepszym wyborem są:

  • nietypowe projekty stron, które łatwiej będzie zrealizować autorsko niż dostosowywać CMS do wymagań projektu,
  • brak w WordPressie potrzebnej funkcjonalności, o ile posiada ją Drupal czy Joomla! (zdarza się to bardzo sporadycznie).

Pozostałe zalety WordPressa

Podsumowując powyższe rozważania, wniosek jest jeden: Każdy powyższy skrypt pozwoli ci na stworzenie takiej samej witryny, która osiągać będzie takie same cele. Ciężko jest więc jednoznacznie stwierdzić, który skrypt jest najlepszy. Wszystkie trzy udostępniane są na zasadach open-source i oferują darmowe rozszerzenia. Decyzję o tym, co wybrać dla swojej strony internetowej warto więc podjąć, uwzględniając wartości dodane, które oferuje każda platforma. W tym kontekście zalety WordPressa wyróżniają się na tle Drupala i Joomli!. WordPress:

  • zbudował największą społeczność wspierających się użytkowników (wsparcie WordPress dostępne jest nie tylko na oficjalnej stronie internetowej platformy czy na forum użytkowników WordPressa, ale także podczas oficjalnych spotkań i konferencji),
  • strony oparte na nim bardzo dobrze się pozycjonują,
  • wiele firm hostingowych oferuje jego automatyczną instalację,
  • jest obecnie najpopularniejszą platformą CMS i stale się rozwija,
  • koszt jego utrzymania jest najniższy spośród wyżej wymienionych platform, a czas realizacji witryny najkrótszy.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena