Podstawowym rozróżnieniem, jakie stosuje się w przypadku kaszlu, jest określanie jego charakteru, jako kaszel suchy lub jako kaszel mokry.
Zdarza się, że rozpoznanie, z którym z nich mamy do czynienia, jest dość trudne. Należy jednak to zrobić, ponieważ odmienne są przyczyny każdego z nich i – co ważniejsze - różny jest też sposób leczenia. Obydwa rodzaje kaszlu mogą mieć przyczynę w infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Pierwszym lekiem, po który zazwyczaj sięgamy, chcąc załagodzić uciążliwe objawy i wyleczyć kaszel jest oczywiście syrop.
Kaszel mokry – przyczyny i leczenie
Kaszel mokry zazwyczaj pojawia się jako następstwo suchego kaszlu. Zawsze towarzyszy mu odksztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Niekiedy - pomimo silnego kaszlu - nadal pozostaje uczucie niepełnego oczyszczenia tych dróg, stąd konieczność stosowania leków rozrzedzających taką wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszanie.
Syropy mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę zalegającą w zainfekowanych drogach oddechowych) bazują zazwyczaj na takich substancjach, jak:
- ambroksol,
- bromheksyna,
- n-acetylocysteina,
- karbocysteina,
- wyciągi ziołowe (prawoślaz, bluszcz, tymianek, szałwia, podbiał).
Stosowanie syropów na mokry kaszel powinno być zgodne z zaleceniem lekarza lub ewentualnie z tym, co producent podaje w załączonej do leku ulotce. Zażywanie syropu niezgodnie ze wskazaniami może bowiem pogorszyć sytuację. Na przykład zaaplikowanie ostatniej dawki zbyt późno (wieczorem), może skutkować nasilonym kaszlem w nocy i powikłaniami bakteryjnymi (niektóre leki mukolityczne zwiększają produkcję wydzieliny, która - nieodkrztuszona podczas snu - sprzyja nadkażeniom bakteryjnym).
Dowiedz się więcej, jaki syrop na kaszel suchy i mokry wybrać na https://www.mamazone.pl/artykuly/starsze-dziecko/zdrowie/syrop-na-kaszel-dla-dziecka/
Kaszel suchy – przyczyny i leczenie
Kaszel suchy zazwyczaj pojawia się jako pierwszy, w początkach infekcji dróg oddechowych, niekiedy jako objaw alergii albo nawet zwiastun znacznie poważniejszych chorób, takich jak: gruźlica, krztusiec (u dzieci), nowotwory (najczęściej płuc i krtani), a także jako symptom chorób serca, zwłaszcza jeżeli towarzyszy mu duszność. Najczęściej jednak zwiastuje on po prostu bakteryjne i / lub wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel bywa bardzo męczący (ze względu na niepohamowany, w zasadzie niezależny od nas odruch, który go wywołuje), powoduje kłopoty ze snem i ogólne wyczerpanie organizmu. Jeżeli staje się on bardzo uporczywy przez kilka kolejnych nocy, stosuje się leczenie przeciwkaszlowe umożliwiające prawidłowy sen.
Syropy przeciwkaszlowe działają obwodowo na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. Bazują one zazwyczaj na substancjach takich, jak:
l butamirat,
l dekstrometorfan,
l kodeina.
Należy pamiętać, że hamowanie odruchu kaszlu nie ma sensu, bo – nie tylko trudno to zrobić, ale wydłuża się przez to także proces leczenia - zalegająca wydzielina musi bowiem – tak czy inaczej - zostać usunięta z organizmu. Leczenie suchego kaszlu ogranicza się do nawilżania podrażnionej śluzówki gardła i prób zmienienia go w kaszel mokry – produktywny, aby można było jak najszybciej o skutecznie pozbyć się wydzieliny oraz drobnoustrojów. Jako że syropy mukolityczne, oprócz rozrzedzania, zwiększają także produkcję wydzieliny, sprawdzają się one również w przypadku suchego kaszlu – zwłaszcza te, które jako substancję czynną mają w swoim składzie ambroksol.