Obróbka CNC pokazuje, w jaki sposób nowa generacja programistów komputerowych i projektantów przekształciła praktykę obróbki w sztukę precyzyjną. 

Data dodania: 2018-02-16

Wyświetleń: 1568

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Obróbka CNC – dlaczego jest lepsza od konwencjonalnej?

Możliwe, że obecnie również jeszcze gdzieś dostępne są drobne konwencjonalne techniki obróbki, ale wielu producentów wybiera teraz tokarki karuzelowe CNC i inne maszyny tej nowej technologii ze względu na wiele zalet, jakie ma do zaoferowania ten proces. Obrabiarki stały się jednymi z najpopularniejszych maszyn produkcyjnych w naszym kraju, a rosnący popyt wiąże się również z koniecznością zapewnienia odpowiedniego wsparcia serwisowego dla linii produkcyjnej.

Czy maszyny CNC to nowe odkrycie?

Choć wiele osób jest takiego zdania, prawda jest taka iż obróbka CNC była już znana od dziesięcioleci, jego teoria została opracowana po raz pierwszy w późnych latach czterdziestych przez amerykańską mechanikę sił powietrznych. Od tego czasu jednak inżynierowie przenieśli ten pomysł na wyższy poziom.

Cała koncepcja wykorzystywania komputerów do obsługi maszyn takich jak:

  • szlifierki,
  • obrabiarki,
  • tokarki

była od początku wyjątkowym procesem, ponieważ pozwalała firmom na wykonywanie skomplikowanych cięć z najwyższą dokładnością. W rzeczywistości, raport z 1955 r. stwierdził, że obróbka CNC w porównaniu do tego, na co mogą pozwolić frezarki konwencjonalne może:

  • obniżyć koszty,
  • skrócić czas realizacji,
  • poprawić jakość,
  • zmniejszyć oprzyrządowanie,
  • zwiększyć wydajność.

Obróbka CNC - wiele zalet

Te zalety stają się teraz prawdziwsze niż kiedykolwiek, ponieważ widzimy postępy w technologii komputerowej, które wciąż rewolucjonizują proces CNC. Przede wszystkim maszyny takie jak obrabiarki numeryczne CNC i inne są zaprogramowane zgodnie z projektem, który można dokładnie odtworzyć. Jest to ważne w nowoczesnym przemyśle, gdzie wadliwe cięcie jednego komponentu może uczynić całą maszynę bezużyteczną. Maszyny te mogą kontrolować dokładną prędkość i pozycjonowanie, zwykle z dokładnością 100%.

Dzięki temu też mogą wyprodukować tysiące identycznych części w stosunkowo krótkim czasie, znacznie szybciej niż konwencjonalna obróbka. Kolejnym walorem jest to, iż mogą być stale obsługiwane przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i wymagają jedynie krótkiego czasu na konserwację.

Innym walorem tych maszyn jest fakt, iż można je łatwo aktualizować, zmieniając oprogramowanie i można je przeprogramować w krótkim czasie. Ponadto mogą przechowywać poprzednie programy, które można wyciągnąć i wykorzystać w dowolnym momencie, a wizualny test każdego nowego programu pozwala projektantom upewnić się, że uzyskano pożądany efekt.

Zaawansowane oprogramowanie umożliwia maszynom CNC wytwarzanie produktów, które nie mogą być wykonane ręcznie, nawet przez najbardziej wykwalifikowanych mechaników, a ponieważ maszyna wykonuje tak wykwalifikowaną pracę, operator maszyny nie musi przechodzić przez żmudny etap zaawansowanego szkolenia. Wiąże się z tym fakt, iż wymagają one tylko nadzoru przez jednego pracownika. Po ich zaprogramowaniu zazwyczaj mogą już pracować samodzielnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena