Czyste od najdrobniejszych zanieczyszczeń powietrze jest ważne nie tylko dla człowieka ze względu na jego zdrowie. Konieczne jest także w wielu gałęziach przemysłu lub usług. 

Data dodania: 2018-02-05

Wyświetleń: 697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto wiedzieć o filtrach EPA/HEPA (absolutnych)?

Dlatego w celu oczyszczenia powietrza wykorzystywane są specjalne filtry, pozwalające na wychwycenie z niego cząsteczek wielkości komórek bakterii, a nawet mniejszych. Określa się je mianem filtrów absolutnych, a najczęściej znane są pod nazwami ich oznaczeń: EPA lub HEPA.

Czym są filtry EPA/HEPA?

Filtry EPA (z ang. Efficient Particulate Air filter) oraz HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air filter) to filtry wykorzystywane do usuwania z powietrza najdrobniejszych cząsteczek stałych, nawet tych o wielkości 0,3 mikrona, czyli trzech dziesięciotysięcznych milimetra. Wyłapują one praktycznie wszystkie komórki bakterii, pierwotniaków i drożdży, zarodniki grzybów oraz cząsteczki wirusów. Z reguły do ich produkcji wykorzystywane jest włókno szklane lub odpowiednio preparowane tworzywa sztuczne, formowane w cienkie arkusze, które następnie nakłada się na siebie w wielowarstwową strukturę, przypominającą papier i pozwalającą na wychwytywanie tych najmniejszych cząstek. Arkusze te osadzane są najczęściej na ramach z różnych materiałów, a całość jest dodatkowo uszczelniana w celu uniknięcia potencjalnej kontaminacji chronionych pomieszczeń.

Prawidłowo użytkowane filtry EPA/HEPA zachowują swoją deklarowaną sprawność przez wiele miesięcy, nawet do roku, jednak by to osiągnąć, konieczna jest wstępna filtracja powietrza z użyciem filtrów kasetowych.

Gdzie stosowane są filtry EPA/HEPA?

Filtry te stosowane są boksach, komorach laminarnych, lożach lub pomieszczeniach do pracy w środowisku jałowym.

Instalowane są one jako elementy końcowe w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wszędzie tam, gdzie muszą być zachowane warunki sterylne lub jałowe. Są to najczęściej szpitale i laboratoria, pomieszczenia produkcji w branżach: farmaceutycznej, chemicznej, biotechnologicznej, medycznej, spożywczej (zwłaszcza produkcja specjalnej żywności dla osób chorych lub dzieci). Filtry EPA/HEPA wykorzystywane są też w przy produkcji mikroelektroniki (np. mikroprocesorów do komputerów lub innego sprzętu elektronicznego), czy materiałów dla przemysłu farmaceutycznego (np. jałowych opakowań szklanych do produkcji leków).

Wiele osób używa filtrów HEPA na co dzień, często bez świadomości ich obecności, w odkurzaczach lub urządzeniach do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Gdzie można kupić filtry EPA/HEPA?

Szeroka gama filtrów EPA/HEPA dostępna jest na stronie gekofiltration.pl. Oferowane tam produkty dostosowane są do standardów używanych w różnych urządzeniach, wykonane z najlepszych do tego celu materiałów i z mocowaniami dostosowanymi do potrzeb klienta. Oferowane produkty zapewniają wysoką jakość i zgodność z wszelkimi obowiązującymi normami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena