To, co współcześnie nie stanowi dla nas (europejczyków) żadnego impulsu i irytacji, nie wzbudza podejrzeń i stanowi klasyczny często występujący w szafie każdego element ubioru to najbardziej pospolita, klasyczna bluza z kapturem, ale...

Data dodania: 2017-11-20

Wyświetleń: 1042

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mroczna historia kaptura

Geolokalizacja ma tu zasadnicze znaczenie, gdyż od długiego czasu, za Oceanem, bluzy z kapturem stanowi jeden z tych elementów, które stoją za aktami rasizmu, ksenofobii, kończąc na tak abstrakcyjnych dla nas zachowaniach jak prawo do wyznaczania sprawiedliwości i zabójstwa. I mogłyby to być jedynie daleko idące, naiwne domysły, jednak potwierdziły je zeznania strzelca Georga Zimmermana, który właśnie na podstawie szarej bluzy z kapturem, zastrzelił 17 letniego Treyvona Martina. Nic więcej. Czarny kolor skóry chłopaka i szary kaptur, aby móc określić jego wygląd za podejrzany i skazać go na śmierć. Sprawa odbiła się głośnym echem, zarówno w mediach, jak i w społeczeństwie, do dzisiaj pozostawiając po sobie niesmak. Początek XXI wieku w stanie Nowy jork stanowił intensywny czas pod względem ataków terrorystycznych i nadużywania przepisów, które w 2013 zostały poddane ostrej i gruntownej nowelizacji. Jednak dzisiaj nie o tym...

 

Bluzy z kapturem, uwielbiamy je. Są wygodne, współcześnie zaprojektowane w sposób nowoczesny, dobre w każdym wieku, i o dziwo, za sprawą twórcy facebooka w niektórych kręgach, uznawane za formalny strój biznesowy, który nie budzi żadnych kontrowersji. Idealne na zimę, na wiosnę, na trening, wypad w góry, do pracy, w której nie obowiązuje specjalny dresscode. Bluza z kapturem jest tym elementem odzieży, który jest stosunkowo uniwersalny, odpowiedni na każdą pogodę i wielosezonowy. Projekt idealny!

 

Jak już pewnie zdążyliście się przekonać, moda zazwyczaj jak większość elementów, które nas otaczają jest stosunkowo wtórna. Forma pierwotna miała zaspokajać potrzeby użytkowe, współcześnie chętnie wyciągana jest z historii, nie tylko stanowiąc piękny kontekst i odwołanie, ale także element sztuki czy wzornictwa, inspirację wykorzystującą funkcjonalność przy nowoczesnej estetyce.

 

Historia kaptura pochodzi ze wczesnego średniowiecza, który wprawiany był w kolczugach, chronił przed zranieniami, a także jako klasyczne natrycie głowy, ochraniać przed zimnem ale również zakrywające tożsamość. Głębokie kaptury nosili zakonnicy ale także chłopi. Twarz schowana w głębokim materiale nie tylko osłonięta była przed niesprzyjającym działaniem czynników atmosferycznych, ale także ograniczała rozpoznanie. Z tego względu często wykorzystywana była przez złodziei i osoby wyjęte spod prawa.

 

Współczesna forma znanej nam współcześnie bluzy pochodzi z lat 30. XX wieku i została zaprojektowana przez firmę Champion z przeznaczeniem dla robotników pracujących w chłodniach z mrożoną żywnością w stanie Nowy Jork. Nie potrzeba było wiele czasu, aby z ubioru robotniczego, bluzy aktywnie weszły do świata sportu jako odzież treningowa a za sprawą kultowych już dzisiaj filmów odważnie wpisując się w charakter popkultury, następnie opanowując szkoły, i powracając na ulicę.

 

Bluzy to nie tylko element klasycznego streatwearu, ale to właśnie kaptur sprawia, że są one pełniejsze i bardziej funkcjonalne.

 

Bluzy, zwłaszcza bluzy rozpinane z kapturem, które stanowiły element szkolnego mundurka, wyróżniały szkoły i drużyny sportowe w latach 70 stały się symbolem i elementem butny systemowego. Irytacją, podkreśleniem coraz większej niezależności młodych. Ruch wśród młodych wystających na rogach ulic, znudzonych „uczniów” przejawił się w historii i został nazwany mianem stick-up-kidsów, co zapoczątkowało typową uliczna gangsterkę. Graficiarze, handlarze narkotyków, gangsterzy i narodziny kultury hip hopowej. Odnoszenie się do kultury muzycznej spowodowało również traktowanie bluzy z kapturem jako element przywiązania etnicznego. Już wtedy stanowiło to element dyskryminacji, a także podkreślenia przynależności w zbiorowości. W latach 90 przeżyły one proces całkowitej uniwersalizacji.

 

Aktualnie bluzy z kapturem i ich rozpinane warianty są używane przez wszystkich i stanowią stosunkowo powszechny element ubioru, choć nie zawsze odpowiedni z uwagi na okoliczności spotkań czy statusu.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena