Krytyka jest silną bronią u ludzi, którzy nie posiadają żadnych umiejętności. Krytykujemy wszystko wokół: świat, który nas otacza, sąsiadów, przyjaciół, rząd i towary w sklepie.

Data dodania: 2017-09-19

Wyświetleń: 559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opierając się na prawie przyciągania, mamy to, o czym mówimy i myślimy. Jeżeli zapytamy Anglika, co u niego słychać? On niezależnie od sytuacji odpowiada: w porządku, i nie ważne, że spalił mu się dom, stracił pracę, czy też zgwałcili mu żonę — u niego zawsze będzie: w porządku. Sami wiemy, co będzie jak zapytamy Polaka: co u niego słychać? Wtedy zaczyna się litania jego problemów. Czemu więc się dziwić? Masz wszystko, o czym mówisz. W jednym z poprzednich artykułów: "To, co się różą zowie, czyżby pod inną nazwą nie pachniało", pisałem o tym, że samo słowo jest nie ważne, ale ważne jest to, o czym mówimy i myślimy.

W efekcie także krytykujemy samych siebie. Ktoś powie: „masz fajną bluzkę”, odpowiadasz: „e tam, stara szmata” — właśnie skrytykowałeś coś, na co pracowałeś, co sam kupiłeś kierując się wyborem. Jeżeli nosisz coś, co określasz jako: „stara szmata”, nie możesz w niej wyglądać i czuć się dobrze. Jeżeli ktoś do mnie mówi coś o moim stroju, czy też o mnie, odpowiadam: „wiem”. Czy w tym momencie jestem dumny, próżny? Nie. Fałszywa skromność nie jest tu atutem. Więc do czasu, kiedy będziemy krytykowali siebie i swoje otoczenie, życie nasze będzie tak wyglądało. Nosisz „starą szmatę”, jeździsz „starym gratem”, mieszkasz w nieodpowiednich warunkach, tylko podkreślasz (a jednocześnie tworzysz) taką właśnie rzeczywistość.

Ciągle pojawiają się nowe choroby, ludzie są niezadowoleni, świat jest zły, pracuje się ciężko, brakuje czasu na wszystko… jak bardziej można jeszcze utrudniać sobie życie? W jakiś niezbadany sposób, nasz nieświadomy umysł, zwany potocznie: „podświadomością”, musi wejść w stan, aby go zrozumieć. Nie można mieć wiele, jeżeli mówi się, że ma się mało. Nie można żyć szczęśliwie wokół ludzi, w których dostrzega się wyłącznie ich wady. Nie można być zdrowym, skoro otacza nas tak wiele chorób.

Rzeczy i zdarzenia niechciane, w jakiś sposób częściej i łatwiej do nas przychodzą. Mając możliwość kreowania, możemy wybierać słusznie i rozważnie. Oczywiście myślenie nie zmieni się z dnia na dzień, tak jak i z dnia na dzień nie zmieni się życie, ani otaczający nas świat. Ale tym bardziej nic się nie zmieni, jeżeli wszystko wokół będziesz krytykować.

Nie udało się ustalić autora cytatu: „Krytyka jest silną bronią u ludzi, którzy nie posiadają żadnych umiejętności”.

Licencja: Creative Commons