Praca na wysokości należy do jednych z bardziej niebezpiecznych. Warto więc zadbać o odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam prace na wysokości oraz sprawi, że będzie ona bezpieczniejsza. Więcej o nim w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-08-30

Wyświetleń: 494

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Drabiny i rusztowania - czyli sprzęt do pracy na wysokości

Praca na wysokości może być zarówno wygodna, jak i bezpieczna, jeżeli zadbamy o kilka podstawowych kwestii. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest dobór odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam prace na wysokości. Obecnie są to głównie drabiny oraz rusztowania, które spełniają wspomniane wcześniej funkcje.

Drabiny
Drabina znana jest człowiekowi już od wieków. Początkowo drabiny były wykonywane z drewna i dopiero stosunkowo niedawno, zaczęto zamieniać ten materiał na aluminium. Obecnie większość drabin wykonywana jest właśnie z tego stosunkowo lekkiego, a przy tym wytrzymałego materiału. Tylko elektrycy ciągle korzystają z dużo cięższych drabin drewnianych, które w ich pracy mają zasadniczą zaletę, jaka jest nieprzewodzeni prądu.
Drabiny możemy podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze to jednak drabiny dostawne, rozstawne i wielofunkcyjne.

  • Drabiny dostawne – to drabiny, które jak sama nazwa wskazuję, musimy dostawić do ściany lub innego obiektu, przy którym chcemy pracować.
  • Drabiny rozstawne – nie musimy ich opierać o ścianę, potrafią stać same, dzięki czemu są bardziej uniwersalne, od drabin dostawnych.
  • Drabiny wielofunkcyjne – możemy je rozkładać rozstawanie oraz dostawiać dostawanie, wszystko zależy od tego, jakiej drabiny w danym momencie najbardziej potrzebujemy. Często posiadają one również inne przydatne podczas pracy na wysokościach funkcje. Często oznacza się je np. tak jak w przypadku drabiny Krause 3x11. Oznacza to, że drabina składa się z trzech części i jedenastu szczebli.


Rusztowania
Inną konstrukcją, która niezwykle ułatwia prace na wysokościach, są rusztowania. Praca na nich jest dużo wygodniejsza i często bezpieczniejsza od pracy na drabinie. Są jednak mniej poręczne a ich rozkładanie i składanie może zajmować dużo więcej czasu. Pozwalają one jednak na prace nawet na bardzo dużych wysokościach, przez co są wykorzystywane głównie do budowania lub remontowania bardzo wysokich budynków. Hybryda pomiędzy „zwykłym” rusztowaniem a drabiną, może być rusztowanie przestawne, które jest dużo bardziej mobilne od zwykłego, które zazwyczaj stoi w jednym miejscu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena