Co to jest kasa fiskalna?
Kasa fiskalna jest urządzeniem elektronicznym, które służy do zapisu obrotu oraz kwot podatku odprowadzanego ze sprzedaży. Każda kasa posiada unikalny numer. Kasy stosowane w Polsce posiadają pamięć fiskalną typu OTP. W module kasy fiskalnej zapisywany jest raport dobowy, w którym zawarte są informacje o łącznej sprzedaży netto, łącznym podatku VAT oraz łącznej sprzedaży brutto. Obowiązek posiadania kas fiskalnych regulowany jest przez ustawę o podatku od towarów i usług oraz odpowiednie rozporządzenia Ministerstwa Finansów.
Jak pracuje kasa fiskalna?
Kasa fiskalna jest urządzeniem cyfrowym, w którego pamięci zapisane są wszystkie towary lub usługi, które dana firma oferuje, kody kreskowe, ceny towarów oraz stawkę podatku VAT. Po wpisaniu kodu, który przyporządkowany jest danemu produktowi lub jego zeskanowaniu, program kasy odnajduje informacje o towarze, rejestruje sprzedaż w pamięci oraz po dokonaniu transakcji drukuje w postaci paragonu.
Części składowe kasy fiskalnej
Najważniejszym elementem składowym kasy jest elektroniczny moduł, który posiada pamięć. Pamięć zapisuje raport dobowy i jest ograniczona. Zazwyczaj urządzenie pracuje około pięciu lat. Moduł fiskalny posiada odpowiednie zabezpieczenia przed nieuprawnionymi osobami.
Podział kas fiskalnych
- Kasy ECR – elektroniczne kasy rejestrujące (to zintegrowane urządzenia gotowe do instalacji, które mają ograniczone możliwości rozbudowy, zwykle dysponują niewielka pojemnością pamięci RAM)
-Kasy POS – kompaktowe, zintegrowane urządzenia, łączące cechy kasy rejestrującej z urządzeniem płatniczym (ilość i rodzaj wyposażenia może być dowolnie dobierana w zależności od potrzeb)
- Kasy jednostanowiskowe (mają zastosowanie tam, gdzie nie ma konieczności współpracy w systemie sprzedaży z programem magazynowym)
- Kasy systemowe (ich zadaniem będzie współpraca w systemie sprzedaży razem z innymi kasami i programem magazynowym)
-Kasy specjalizowane (mają zastosowanie w specyficznych warunkach np. taksówkach, autobusach, restauracjach, aptekach)
-Kasy z kopią elektroniczną (ich zadaniem jest archiwizowanie danych na nośnikach kopii elektronicznej)
-Kasoterminale (ich zadaniem jest łączenie funkcji urządzenia fiskalnego i płatniczego)
Podsumowując
Przedsiębiorca, którego przychody ze sprzedaży detalicznej przekroczyły wartość określoną przez Ministerstwo Finansów zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej. W wyniku tego ma obowiązek sporządzania raportów dobowych po zakończeniu każdego dnia sprzedaży.
Już we wrześniu pisaliśmy o tych zmianach, ale wówczas był to tylko projekt, teraz są to już obowiązujące przepisy. Dla przypomnienia chodzi o kolejne grupy podatników, które będą musiały wejść w posiadanie i stosować kasy fiskalne od 2025 roku oraz w kolejnych latach. Dla zainteresowanych podajemy daty i grupy które będą musiały wejść w posiadanie kas lub drukarek fiskalnych aby sprzedawać swoje usługi.