Termin „sapioseksualizm” pojawił się po raz pierwszy cztery lata temu, kiedy to jeden z najbardziej popularnych na świecie portali randkowych OkCupid dodał do swojej ankiety określenie „sapio”. Od tej pory dla użytkowników tego portalu opcja ta stała się jednym z podstawowych kryteriów wyboru partnera.

Data dodania: 2017-08-24

Wyświetleń: 1203

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 oznak tego, że jesteś sapioseksualistą

Kim właściwie są sapioseksualiści i jakie cechy należy posiadać, by zaliczyć się do ich grona?

Sapioseksualiści za najbardziej pożądaną cechę człowieka uważają intelekt. Wybierają oni partnera z najbardziej błyskotliwym i dociekliwym umysłem, a filozoficzną dyskusję uważają za najlepszy początek do zakochania.

Są to osoby o wysokim ilorazie inteligencji, co pozwala im zauważyć i docenić erudycję oraz elokwencję u innych. Takie osobowości posiadają szerokie horyzonty, mogą swobodnie korzystać z metafor, a na głupie zaczepki często odpowiadają ironią.

 

Co na ten temat mówią uczeni?

Jako termin naukowy „sapioseksualizm” nie jest znany oficjalnie, nie używają go również seksuolodzy i inni specjaliści działający w zakresie zdrowia seksualnego. Uważają oni, że nie ma sensu wydzielać pożądania intelektualnego jako odrębnej orientacji seksualnej. Każdy człowiek jest inny, posiada inne zasoby, a tym samym inaczej ocenia poziom intelektualny.

 

Dlaczego więc popularność sapioseksualizmu wciąż rośnie? Naukowcy tłumaczą to szybkim wzrostem postępu technologicznego oraz szczególnym podziwem, jaki dzisiaj wywołują uczeni i wynalazcy. Ogromną rolę we wzroście tej tendencji odgrywają środki masowej informacji. Wielu bohaterów współczesnych filmów i seriali nie może pochwalić się idealną sylwetką, ale dzięki błyskotliwemu umysłowi przyciąga rzesze wielbicieli jak magnes.

 

Sprawdź czy należysz do grona sapioseksualistów

 

1. Zachwycasz się poprawnością wypowiedzi partnera

Zwracasz szczególną uwagę na to czy rozmówca poprawnie pisze i mówi w języku ojczystym. Jeśli zna bezbłędnie zasady gramatyczne, ortograficzne i interpunkcyjne, zyskuje w Twoich oczach bardzo dużo. Ważne jest dla Ciebie również żeby osoba, z którą rozmawiasz była na bieżąco z wydarzeniami z kraju i świata, potrafiła wypowiedzieć się na tematy związane z biznesem, literaturą czy też psychologią. Człowiek, którego mowa jest nieskazitelna- to Twój numer jeden, a kiedy zaczyna mówić o czymś, możesz oddać wszystko byleby nie przestawał.

 

2. Twoje kłótnie z partnerem skupiają się na kwestiach intelektualnych

Uwielbiasz prowadzić z drugą osobą zażarte dyskusje na tematy intelektualne. Za każdym razem Ty i Twój partner czujecie się bardzo pewni siebie całkowicie zagłębiając się w temat i dokładnie go analizując. Może to niekiedy prowadzić do ostrych starć.

 

3. Wybierasz „intelektualne” miejsca spotkań

Jeśli jesteś sapioseksualistą to najprawdopodobniej partnera swoich marzeń będziesz szukać na wystawach, kursach, w teatrze czy bibliotece i innych miejscach, które przyciągają intelektualistów.

 

4. W rozmowach z partnerem używasz sarkazmu i ironii

Oprócz tego, że rozmowa z partnerem dla sapioseksualisty powinna być intelektualna i ciekawa, nie może w niej zabraknąć również sarkazmu i błyskotliwej ironii. Jeśli więc lubisz i często posługujesz się takim językiem bardzo prawdopodobne, że jesteś sapioseksualistą.

 

5. Wolisz milczeć niż rozmawiać o nieistotnych sprawach

Często najlepsza rozmowa to taka, w której nie używa się słów. Dotyczy to przede wszystkim dłuższych relacji, w których nie ma potrzeby zapełniania każdej minuty milczenia rozmową. Czasami każdy z nas potrzebuje pobyć sam ze swoimi myślami. Najlepszym wariantem dla Ciebie jest wtedy usiąść razem na kanapie i poczytać naukową książkę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena