Do stosunkowo łatwych i szybkich prac mogą posłużyć drabiny przystawne, wolnostojące. Charakteryzują się one tym, że są proste w użyciu i bardzo mobilne. Do dłuższych prac na wysokości wygodniej użyć jednak pomostów lub rusztowań, które pozwalają na wygodniejszą i bezpieczniejszą pracę. Co jednak kiedy zależy nam równocześnie na mobilności oraz bezpieczeństwie i wygodzie pracy? Odpowiedzią mogą być drabiny hybrydowe np. drabiny Krause.
Na rynku dostępne jest kilka modeli tzw. hybrydowych drabin, które posiadają stosunkowo dużą platformę roboczą i są rozsuwane teleskopowo. Wykorzystuje się je często w takich branżach jak transport czy szeroko pojęty przemysł. Hybrydowe drabiny z platformami roboczymi są bardzo chętnie wybierane, przez fachowców, którzy spędzają codziennie długie godziny, wykonując różnego rodzaju operacje na wysokości. Dzięki nim praca jest bardziej komfortowa i bezpieczna, nie powoduje też tak dużego zmęczenia.
Powstanie tego typu drabin było odpowiedzią na potrzeby, jakie zgłaszał rynek. Pracownicy budowlani, transportowi i przemysłowi od zawsze potrzebowali produktu, który łączyłby w sobie trzy konkretne cechy, jakimi są: duża platforma robocza, lekka konstrukcja zapewniająca dużą mobilność, możliwość regulacji wysokości. Zanim na rynku pojawiły się drabiny hybrydowe, można było spotkać tylko produkty, które były kombinacją dwóch tych cech z trzech. Dopiero firma Krause jako jedna z pierwszych przyczyniła się do opracowania tego typu konstrukcji. Dzięki czemu drabiny Krause cieszą się teraz sporą popularnością wśród wielu specjalistów.
Nie ważne jednak na jakim sprzęcie będziemy pracować. Musimy zawsze pamiętać o tym, by pracując na wysokościach zachować szczególną ostrożność. Czasami upadek nawet ze stosunkowo niedużej wysokości może być bardzo niebezpieczny, właśnie dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy konstrukcja, na której mamy zamiar pracować, jest właściwie rozstawiona i dopasowana do charakteru prac, jakie ma ułatwić. Przy zakupie drabiny warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada ona wszystkie niezbędne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, tylko wtedy będziemy mieli pewność, że maksymalnie zminimalizujemy ryzyko ewentualnego wypadku.