Termin ochrona wód oznacza wszelkie działania techniczne oraz organizacyjno-prawne, których celem będzie zachowanie bądź przywrócenie wodom naturalnym wymaganej, pełnej przydatności jakościowej a także zachowanie równowagi bilansu wodno-gospodarczego kraju.

Data dodania: 2017-07-17

Wyświetleń: 1000

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawną ochronę wód reguluje prawo wodne będące zbiorem przepisów, które m.in. określają zasady klasyfikacji wód w zależności od stopnia ich zanieczyszczenia, warunki odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych oraz kanalizacji miejskiej. Określa kary nakładane na zakłady przemysłowe odprowadzające do wód nadmierną i niezgodną z prawem ilość zanieczyszczeń, definiuje również zasady ustalania stref ochronnych ujęć i źródeł wody. 

Pozwolenia wodnoprawne wydawane są w drodze decyzji administracyjnych i jest to rodzaj zezwolenia, który określa zgodę urzędów publicznych na szczególne korzystanie z wód, np.: pobór wód powierzchniowych i podziemnych, odprowadzanie wód powierzchniowych lub podziemnych, wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi, przerzuty wód, sztuczne zasilanie wód podziemnych, piętrzenie i retencjonowanie śródlądowych wód powierzchniowych. A także korzystanie z wód do celów energetycznych oraz do celów żeglugi i spławu. Pozwolenie wodnoprawne określa również zasady wydobywania wód z kamienia, żwiru, piasku i innych materiałów oraz wycinanie roślin z wód i brzegu, a także rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych. 

Może to również być zgoda na wykonywanie urządzeń wodnych, np.: budowę studni, stawów czy pomostów, rolnicze wykorzystanie ścieków, długotrwałe obniżenie poziomu wody podziemnej, spiętrzenie wody podziemnej, zgromadzenie ścieków i odpadów w obszarach górniczych utworzonych dla wód leczniczych, odwadnianie obiektów i wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów. 

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na podstawie dokumentu zwanego operatem wodnoprawnym. Operat wodnoprawny musi składać się z 2 części : opisowej i graficznej. Część opisowa musi zawierać wszystkie informacje dot. planowanego przedsięwzięcia, informacje techniczne, formalne, logistyczne. Niezbędna jest tam również informacja o formach ochrony przyrody występującej w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia czy zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych. 

Część graficzna musi zawierać wszelkie schematy technologiczne, pomiary i opisy instalacji, urządzeń wodnych, jakości wód w miejscu prowadzenia prac. 

Pozwolenie wodnoprawne koszty

Na cenę usługi składają się: wielkość projektu, od którego zależy cena operatu oraz stała opłata administracyjna. Firmy wykonujące pozwolenie wodnoprawne koszty przedstawiają po zapoznaniu się z szczególami inwestycji, więc najlepiej zgłosić się do kilku wybranych usługodawców i porównać koszty ze sobą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena