Badania prowadzone na University of Michigan i Brigham Young University jasno pokazują, że znaki drogowe aktywne walnie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach publicznych. Wynika to z faktu, iż kierowcy, widząc znak drogowy aktywny mają zmniejszony czas reakcji, co może decydować o życiu lub śmierci.

Data dodania: 2017-06-07

Wyświetleń: 936

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aktywne znaki drogowe zapewniają bezpieczeństwo

Aktywne znaki drogowe ratują życie

Na drodze, przy znacznych prędkościach, o bezpieczeństwie uczestników ruchu  często decydują milisekundy. Samochód poruszający się po autostradzie z dozwoloną prędkością 140 km/h w czasie zaledwie jednej sekundy pokonuje niemal 40 metrów. Zdaniem naukowców, aktywne znaki drogowe, poprzez wywołanie wrażenia ruchu wzmacniają u kierowców poczucie ryzyka, dzięki czemu wykazują się oni wzmożoną czujnością i szybciej reagują na pojawiające się zagrożenia. Aby zobrazować to zjawisko, można powołać się na przykład z życia codziennego. Często w czasie codziennych czynności, koncentrujemy się na nich tak mocno, iż otoczenie zaczyna się zamazywać. W takiej sytuacji, nawet najmniejszy ruch poza polem "skoncentrowanego" widzenia, może spowodować nagłą reakcję. Na takiej samej zasadzied działają aktywne znaki drogowe.

Bezpieczne oznakowanie pasa drogowego

W badaniach naukowców z University of Michigan i Brigham Young University wykorzystano nowoczesne symulatory, mapy niebezpiecznych punktów, pomiar czasu reakcji kierowców czy innowacyjny eye-tracking. Wyniki badań pokazują, że aktywne znaki drogowe mogą skrócić czas reakcji prowadzącego pojazd o średnio 50 milisekund. Może się to wydawać niewiele, ale przy prędkości 100 km/h przekłada się na niemal półtora metra odległości – co może zdecydować o życiu i śmierci, np. w przypadku wtargnięcia pieszego na jezdnię.

- Jeśli widzimy postacie w biegu, mózg od razu zaczyna sobie wyobrażać, jak wbiegają one przed maskę samochodu i wymusza na kierowcy większą czujność – mówi prof. Ryab Elder z BYU’s Marriott School of Management, który współtworzył badanie.

Aktywne znaki drogowe stosowane są coraz częściej na drogach – również w Polsce. Tego typu instalacje coraz częściej pojawiają się przy szkołach, przedszkolach i w innych miejscach wzmożonego ruchu pieszych. Znaki dynamiczne obecne są również na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie informują kierowców o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Jeszcze szersze i bardziej powszeche stosowanie technologii znaków aktywnych może walnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena