Podstawowe informacje
Petersburg leży nad rzeką Newą, uchodzącą do Zatoki Fińskiej. To drugie, po Moskwie, największe miasto Rosji, a jego liczba mieszkańców jest bliska 6 mln. Jest to miasto na wodzie - rozpościera się ono na 42 wyspach nad 40 kanałami. Wybierając się z Polski w ten region Rosji, należy przestawić zegarki o 2 godziny do przodu (np. z 8.00 na 10.00). Walutą jest rubel rosyjski, a jego oznaczenie to „RUB”. W kantorze, wymieniając 10 PLN otrzymamy równowartość około 96 RUB.
Metody dojazdu
Pociąg, to niewątpliwie najtańszy środek lokomocji, również jeżeli chodzi o transport osobowy. Niestety, prócz zalet posiada też wady, w tym jedną znaczącą - podróż z Polski trwa prawie dobę. Od czerwca do października pociągi z Warszawy odjeżdżają pięć razy w tygodniu. Wagony są rosyjskie (nie można otworzyć okien), śpi się w kuszetkach. Dwustronny bilet to wydatek bliski 600 zł. Jeżeli ktoś nie ma ochoty spędzić doby w pociągu – polecamy udać się do Petersburga samolotem mimo, iż jest znacznie drożej. Najtańsze bilety lotnicze zaczynają się od 1300 zł w obie strony, a ich cena jest mocno zależna od pory roku, a także ofert promocyjnych linii lotniczych. Sam lot trwa dwie godziny.
Komunikacja
Jeżeli nawet nie będziesz miał konieczności skorzystania z sieci metra – sugerujemy jednak to zrobić. Każda z 59 stacji jest inna. Uwagę zwracają wnętrza przepełnione bogactwem, przepychem, wykonane z marmurów, granitów, ozdobione socrealistycznymi rzeźbami i mozaikami. Po mieście kursują również autobusy oraz taksówki.
Podsumowując
Nieoficjalnie nazywany drugą stolicą Rosji Petersburg rozciąga się na kilkudziesięciu wyspach, połączonych blisko czterystoma mostami, które nocą są podnoszone umożliwiając swobodny przepływ statkom. Nie ma oczywiście najmniejszych wątpliwości, że miasto Petersburg jest rozpoznawalne na świecie. Jest to miasto ponad dwa razy mniejsze od Moskwy, lecz - co ciekawe - o wiele chętniej odwiedzane przez wędrowców. Jest bez wątpienia najbardziej europejskim wśród wszystkich miast Rosji. Jego klimat odbiega od tradycyjnych rosyjskich obrazów. Cechuje je nowoczesność i kosmopolityczny charakter.
W polityce międzynarodowej, szczególnie w czasach napięć i konfliktów, rola ministra Spraw Zagranicznych jest niezwykle istotna. To od niego zależy kształtowanie relacji z innymi państwami, utrzymanie bezpieczeństwa i interesów własnego kraju. Niestety, w przypadku ministra Sikorskiego, obserwujemy niepokojące tendencje, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla Polski.