Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że w salonie kosmetycznym nie obowiązują tak surowe zasady pod względem sterylizacji narzędzi jak w medycznym gabinecie zabiegowym. Nic bardziej mylnego! Pod względem zagrożenia mikrobiologicznego gabinet kosmetyczny niewiele różni się od sali operacyjnej.  

Data dodania: 2017-05-26

Wyświetleń: 3197

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym

W obydwu przypadkach dochodzi do przerwania ciągłości skóry i zarówno kosmetyczce, jak i lekarzowi zdarza się mieć kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi pacjenta. Sterylizacji w gabinecie kosmetycznym powinny być poddane wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku takie jak, pilniki, nożyczki, cążki, frezy, dłuta czy szczypce.

 

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja jest procesem, dzięki któremu otrzymujemy przedmioty jałowe, wolne od wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Prawidłowo przeprowadzona niszczy obecne na narzędziach bakterie we wszystkich formach, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych. W gabinetach kosmetycznych obecnie najbardziej zalecaną metodą jest sterylizacja przy pomocy autoklawów, która jest jedyną metodą zapewniającą pełną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

 

Jak działa autoklaw?

Autoklawy, nazywane także sterylizatorami ciśnieniowo-parowymi, służą do wyjaławiania narzędzi w gabinetach kosmetycznych, stomatologicznych, szpitalach, przychodniach, salonach tatuażu i wszędzie tam, gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek i ma miejsce kontakt z płynami ustrojowymi pacjenta. Czynnikiem sterylizującym w autoklawach jest gorąca para wodna, która niszczy białka i wszystkie obecne na narzędziach drobnoustroje. Zazwyczaj temperatura pary waha się w przedziale od 121 do 134 stopni C. Uzyskanie tak wysokiej wartości możliwe jest dzięki wyższemu ciśnieniu i pompie próżniowej, która wypompowuje z urządzenia powietrze, zwiększając koncentrację pary wodnej w komorze autoklawu. Narzędzia są sterylne po upływie 5 minut przy 134'C i 15 minut przy 121'C, jednak czasy zalecane przez producentów autoklawów są dłuższe.

 

Klasy autoklawów

Dokonując zakupu autoklawu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada on certyfikat CE i spełnia wymogi europejskiej normy EN 13060 dotyczącej małych sterylizatorów parowych. Na rynku dostępne są autoklawy trzech klas: B, S i N. Najbardziej zaawansowanymi urządzaniami są autoklawy klasy B, które w odróżnieniu od pozostałych sterylizatorów posiadają frakcjonowaną próżnię wstępną, dzięki której możliwe jest całkowite usunięcie powietrza i uzyskanie wyższej temperatury wewnątrz urządzenia. Jest to obecnie najskuteczniejsza spośród dostępnych technik, która umożliwia sterylizację każdego rodzaju wsadu.

 

Inne metody sterylizacji

Poza sterylizacją w autoklawach w niektórych gabinetach kosmetycznych stosuje się sterylizatory kulkowe i UV. Metody te są o wiele tańsze, jednak pod względem skuteczności nie mogą się równać z profesjonalnymi sterylizatorami parowymi. Sterylizator kulkowy do niedawna był najpopularniejszym narzędziem stosowanym w wielu salonach kosmetycznych. Podgrzane do temperatury ok. 240'C kulki miały dokładnie wyjaławiać narzędzia, jednak w rzeczywistości okazały się mało skuteczne podobnie, jak sterylizatory wykorzystujące promieniowanie UV. Pracownicy przeprowadzający kontrole dla stacji sanitarno-epidemiologicznych rzadko uznają wymienione wyżej metody za właściwe, zalecając zakup w pełni skutecznego autoklawu parowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena