Zakup własnego mieszkania to dla wielu ludzi inwestycja życia, wymagająca wieloletnich oszczędności, a nierzadko także kredytu hipotecznego. Ale chociaż coraz rzadziej, wciąż zdarzają się upadłości firm developerskich, o których głośno w mediach.

Data dodania: 2017-05-04

Wyświetleń: 663

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak sprawdzić developera – poradnik

Jak również znacznie cichsze problemy mieszkańców bloków wykonanych bez należytej dbałości, usiłujących wymusić na developerze poprawki lub uzyskać od niego odszkodowanie.

Skoro zakup mieszkania wiąże się z ogromnymi kosztami, nie warto oszczędzać na sprawdzeniu developera. Wymaga to pewnych nakładów czasowych i finansowych, jednak ustrzeże nas przed nieuczciwą firmą, z którą przygoda może się skończyć ogromnym kredytem i ogromną dziurą w ziemi, gdzie miał stać piękny nowoczesny blok.

Oto lista czynności, które należy wykonać, by prześwietlić konkretną firmę deweloperską:

1. Sprawdzenie, czy inwestycja została wykonana po 2012 roku, a granicznym miesiącem jest kwiecień. Wtedy właśnie weszła w życie ustawa developerska, nakładająca na developerów różne obowiązki i chroniąca klientów. Obecnie raczej nie spotka się mieszkania z rynku pierwotnego starszego niż 5 lat, ale dla pewności warto sprawdzić wiek inwestycji.

2. Sprawdzenie, czy firma developerska należy do PZFD – Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Członkowie tego związku mają obowiązek przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk oraz Zasady Umowy Deweloperskiej. Dzięki temu mamy pewność, że wytypowany developer przestrzega zalecanych standardów branżowych.

3. Sprawdzenie firmy pod kątem formalnym – jak długo istnieje na rynku, jaka jest jej kondycja finansowa (pomoże w tym analiza sprawozdania finansowego), czy nie jest obciążana postępowaniami egzekucyjnymi, upadłościowymi czy likwidacyjnymi. Dane te można znaleźć w KRS. Należy także sprawdzić stan księgi wieczystej dla działki, na której ma stanąć osiedle czy blok. Można to zrobić online albo w sądzie rejonowym.

4. Sprawdzenie opinii o developerze w mediach i wśród użytkowników poprzednich realizacji – internet jest prawdziwą skarbnicą informacji, warto przejrzeć prasę branżową i lokalną, a jeszcze więcej można uzyskać odwiedzając osiedla wykonane wcześniej przez danego developera. W czasie rozmowy z mieszkańcami warto przede wszystkim zapytać o to, czy po odebraniu mieszkań pojawiły się jakieś usterki, a jeśli tak – jak zareagował na nie developer.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena