Kurtyny paskowe PCV to niedrogi i praktyczny sposób na zamknięcie otworów prowadzących do wnętrz, w których niezbędne jest utrzymywanie higienicznych warunków i określonej temperatury. Kurtyny paksowe zyskają na funkcjonalności, gdy zostaną zamontowane na systemie przesuwnym.

Data dodania: 2017-06-28

Wyświetleń: 1119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kurtyny paskowe PCV przesuwne  - zastosowanie w halach i samochodach ciężarowych

Choć z założenia kurtyny z pasów PCV są tak zaprojektowane, aby umożliwiać łatwe przejście przez otwory drzwiowe, to czasami zdarza się, że przesłony wadzą, gdyż uniemożliwiają bezpieczny i wygody transport dużych czy delikatnych przedmiotów. Wtedy idealnie sprawdzają się kurtyny z systemami przesuwnymi, które z jednej strony tworzą skuteczne bariery, z drugiej, dzięki prowadnicom na szynach, w każdej chwili można je wygodnie rozsunąć na boki.

Zalety kurtyn PCV przesuwnych – łatwiejsza kontrola

Największą zaletą systemów przesuwnych jest wspomniany wcześniej swobodny przepływ ruchu, bez ryzyka uszkodzenia elementów zasłony lub transportowanych przedmiotów. Montuje je się w celu poprawy funkcjonalności oraz zwiększenia bezpieczeństwa, przy jednoczesnym czerpaniu wszystkich korzyści z montażu zasłon zapewniających barierę termiczną, chroniących przed stratami energii czy przedostaniem się do wnętrza kurzu, pyłu, owadów czy szkodników. W systemach przesuwanych paski PCV przesuwają się zarówno w górę i dół, jak i na boki, co zapewnia kontrolę przestrzeni w zależności od potrzeb. Warto również zauważyć, że zsuwanie pasków, gdy nie są potrzebne, przedłuża ich żywotność.

Rodzaje kurtyn pcv przesuwnych

Budowa kurtyny przesuwnej niewiele różni się od standardowych modeli. Można stosować wszystkie kolory, rodzaje i szerokości pasków. Rożnica polega na tym, że paski PCV zakończone są wieszakami z wózkami jezdnymi (prowadnicami), które z kolei są montowane do profilowanej szyny jezdnej, zazwyczaj aluminiowej. Dzięki temu pasy można przesuwać na boki, a w razie potrzeby łatwo zdjąć i wymienić. W warunkach dużej wilgotności powietrza zaleca się montaż elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Taka budowa sprawia, ze wejście jest niemal szczelne zamknięte i otwiera się tylko w razie potrzeby – całkowicie lub na szerokość pojazdu lub ładunku. Do kurtyn rozsuwanych można również zamontować napęd elektryczny, co jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkowania.

Kurtyny przesuwne dostępne są w różnych konfiguracjach. Standardowo wyróżnia się:

  • Kurtynę jednoczęściową przesuwaną jednokierunkowo

Montowana przed nadprożem, na szynie, która z reguły jest szersza od otworu drzwiowego, co pozwala na odsłonięcie wejścia. Jeżeli chcemy całkowicie rozsunąć kurtynę, wymagana jest podwójna szerokość otworu drzwiowego.

  • Kurtynę dwuczęściową, przesuwaną dwukierunkowo

Montowana przed nadprożem, w dwóch częściach, na jednej szynie jezdnej, które rozsuwają się na dwa przeciwległe boki. Jeżeli chcemy całkowicie otwierać wejście, również niezbędna jest podwójna szerokość otworu drzwiowego. Można również zastosować kurtynę pół przesuwną, z ruchomym jednym bokiem.

  • Kurtynę dwuczęściową, przesuwaną dwukierunkowo, montowaną pod nadprożem

Polecana wtedy, gdy nie ma miejsca na montaż szyn po bokach (małe pomieszczenia, samochody itp.) Przesłona PCV podzielona jest na dwie części, z czego każda zamontowana jest na osobnej szynie. Kurtyny nachodzą na siebie, na prawą lub lewą stronę, otwierając połowę otworu wejściowego.

Zastosowanie systemów przesuwnych w halach 

Przesuwne układy w kurtynach są bardzo popularne w halach o wysokim natężeniu ruchu pojazdów i dużych maszyn. Wygodne otwieranie i zamykanie kurtyny pozwala na bezproblemowy transport. Kurtyny tego typu mają również zastosowane w magazynach produkcyjnych osłanianych sezonowo lub w określonych godzinach. W wybrane dni otwór może pozostać całkiem otwarty.

Kurtyny przesuwne w samochodach dostawczych

Kurtyny przesuwne mają zastosowanie w pojazdach o wielu specyfikacjach, ale najpowszechniejsze są w samochodach chłodniczych. Tworzą barierę do regulacji temperatury i stanowią idealne rozwiązanie dla ciężarówek, których drzwi są często otwierane i zamykane. Kurtyna zamontowana na prowadnicy utrzymuje barierę termiczną, zapewnia bezpieczeństwo produktom i pozwala optymalizować koszty chłodzenia. Jednocześnie może być przesuwana na boki, czyniąc wejście bardziej dostępnym.

Tor przesuwny w samochodzie może być montowany zarówno w suficie nad wejściem (kurtyna pół rozsunięta) , jak i zachodzić na ściany boczne (pełne rozsunięcie kurtyny).

Zaletą systemów przesuwnych w pojazdach dostawczych jest to, że można całkowicie odsłonić przyczepę, gdy utrzymywanie bariery nie jest konieczne. W przypadku standardowych kurtyn, jedynym wyjściem jest każdorazowy demontaż pasków, co może być kłopotliwe.

Niezrównaną zaletą korzystania z systemów przesuwnych jest to, że istnieje możliwość podzielenia kurtynami załadunkowej części pojazdu na kilka części, i w zależności od potrzeby zmniejszać lub zwiększać przestrzeń, rozsuwając lub zsuwając kolejne kurtyny. W konsekwencji, rośnie wydajność, oszczędza się energię i ogranicza koszty operacyjne.

Licencja: Creative Commons