Dotarcie do złóż geotermalnych ukrytych pod ziemią nie zawsze jest proste. Często potrzebne jest wykonanie specjalistycznych odwiertów sięgających do 130 metrów w głąb. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z możliwości, jakie daje pompa ciepła, musimy być na nie przygotowani. W tym wpisie omówimy pokrótce, czym są odwierty pod pompy ciepła.

Data dodania: 2017-04-21

Wyświetleń: 897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odwiert pod pompy ciepła - krótko o nich

Chcąc skorzystać z wydajnych systemów grzewczych, jakimi są pompy ciepła, musimy zdawać sobie sprawę, że korzystają one z energii źródeł odnawialnych. W Polsce najkorzystniejszymi z tych źródeł są źródła geotermalne. Ciepło ukryte głęboko pod powierzchnią ziemi przy pomocy specjalnych kolektorów pionowych doprowadzane jest do urządzeń grzewczych. Kolektory pionowe składają się z sond geotermalnych oraz długich polietylenowych rur. Takie podziemne źródło energii należy do najbardziej stabilnych przez cały rok. Są one doskonałą alternatywą dla kotłów grzewczych (kotłów na paliwa stałe lub kotłów gazowych) czy też kominków. Należą także do jednych z najbardziej ekologicznych źródeł wytwarzania energii cieplnej.

Kiedy najlepiej wykonywać odwierty pod pompy ciepła?
Jeżeli już podejmiemy decyzje, że chcemy skorzystać właśnie z energii, którą kryje ziemia, musimy wybrać odpowiedni termin prac. Najlepiej nadają się do tego miesiące, w których temperatura znajduje się powyżej zera. Przeważnie tego typu prace zleca się w okresie od marca do listopada. Jeżeli podjęliśmy decyzję o tym, że chcemy korzystać z pompy ciepła jeszcze przed postawieniem domu, warto wykonać stosowne odwierty jeszcze przed wylaniem fundamentów. Jest to zalecane, ponieważ często urządzenia służące do wykonywania odwiertów są dość pokaźnych rozmiarów. Mieszczą się one na samochodach ciężarowych lub oddzielnych przyczepkach.

Jak przebiega proces wiercenia?
Wszystkie odwierty pod pompy ciepła uzależnione są tak naprawdę od rodzaju gleby, w której musimy wiercić. W normalnych warunkach najczęściej wybierana jest metoda płuczkowa. Ziemia, która pozostaje po wierceniu, jest wypłukiwana wodą i przenoszona do otworu płuczkowego. Następnie do wykonanych odwiertów można wpuścić sondy geotermalne. Później najczęściej mocuje się te urządzenia przy pomocy obsypki kwarcowej. Oprócz tego musimy jeszcze ułożyć rury polietylenowe w kształcie litery U. Na samym końcu należy wykonać próbę ciśnieniową, dzięki której weryfikuje się czy wszystko zostało poprawnie wykonane. Cały proces trawa zazwyczaj kilka godzin.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena