Budowa domu to wbrew pozorom dość poważne przedsięwzięcie. Przed postawieniem pierwszej cegły należy zadbać o wiele innych rzeczy, o których wcześniej nie maiło się pojęcia. Jedną z nich są odwierty i badania geologiczne, jakie musimy wykonać po to, by dowiedzieć się, czy ziemia, na której chcemy postawić nasze cztery ściany, w ogóle się do tego nadaje.

Data dodania: 2017-04-20

Wyświetleń: 609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Grunt to badanie gruntu!

Żeby fundamenty naszego domu były solidne, grunt musi posiadać odpowiednia specyfikacje. Najczęściej wyróżnia się trzy parametry, które mają największe znaczenie podczas wykonywania badań i podejmowania decyzji o budowie. Jest to położenie, poziom wód gruntowych oraz rodzaj gruntu.

Położenie gruntu – wiele gruntów dyskwalifikowanych jest m.in. przez to, że znajdują się one na terenach zalewowych. Oznacza to, że istnieje tam duża szansa, że nasz dom zostanie prędzej czy później zalany, a tego byśmy nie chcieli. Oprócz takich skrajnych przypadków, podczas badania gruntów, należy sprawdzić gdzie i jak może być odprowadzana woda opadowa.

Poziom wód gruntowych – jest to bardzo ważny parametr, szczególnie jeżeli planujemy mieć w domu piwnice. Jeżeli na danej ziemi występuje wysoki poziom wód gruntowych, możemy mieć problem z odpowiednią izolacją fundamentów, a co za tym idzie również z zabezpieczeniem planowanej piwnicy.

Rodzaj gruntu – bardzo ważnym czynnikiem jest także rodzaj gruntu. Najgorsze pod budowę domu są ziemie miękkie piaszczyste, gliniaste i organiczne. Mają one najmniejszą nośność co może doprowadzić do osiadania domu. Oczywiście nie oznacza to, że na tego typu glebie nie wybudujemy domu. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak będzie wiązało się z poniesieniem dużo większych kosztów, niż wynosiłyby one w przypadku gleby o większej nośności.

Odwierty geologiczne warto wykonać jak najwcześniej. Jeżeli tylko mamy taką możliwość najlepiej jeszcze przed zakupem ziemi. W porównaniu z tym ile pieniędzy możemy „utopić” w ziemi, która nie będzie odpowiedniej jakości, ich koszt jest relatywnie niski. Odwierty warto wyko nać również, jeżeli posiadamy już ziemię, ale nie wiemy, jakiej jest jakości. Pozwoli nam to podjąć decyzję o tym, czy opłaca się na niej budować dom, czy być może lepiej poszukać innego gruntu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena