Odwierty pod badania geologiczne są zalecane wszystkim, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze w grunty. Szczególnie jeżeli na danym gruncie chcemy postawić jakiś budynek. Odpowiedni opis warunków gruntowo-wodnych pozwala również lepiej zaprojektować fundamenty budynku. Pozwala również oszacować koszty, jakie będą potrzebne na ich postawienie. Czasami dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy ktoś kupuje gotowy projekt budynku i ma on fundamenty zaplanowane na skomplikowane warunki gruntowe, a tak naprawdę działka, na której chcemy postawić budynek, nie wymaga tak skomplikowanych konstrukcji. Dzięki temu jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, na stali i betonie.
Częściej dochodzi jednak do odwrotnej sytuacji, czyli do badania jeszcze przed wykonaniem projektu budynku. Dzięki temu można określić czy dany grunt nadaje się pod wybraną inwestycję oraz oszacować jego ewentualne koszty. Pozwala to również na ewentualną zmianę gotowego już projektu lub jego modyfikacje w trakcie. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcemy, by nasz budynek był odpowiednio zaprojektowany, bezpieczny i dobrze spełniał wszystkie swoje funkcje.
W Polsce można spotkać grunty o bardzo wysokich poziomach wód gruntowych. Nie zawsze nadają się one jako działki pod zabudowę, szczególnie jeżeli leżą na obszarach, zagrożonych dużymi opadami atmosferycznymi. Budowa konstrukcji na takim gruncie często jest niemożliwa lub bardzo ryzykowna. To kolejny powód, dlaczego warto dużo wcześniej wykonać odpowiednie odwierty i badania geologiczne. Pozwala to po prostu uniknąć przykrych niespodzianek.
Zdarza się, że domy po wybudowaniu są bardzo zawilgocone lub grzybieją. Jest to bardzo często efekt tego, że nikt nie wykonał wcześniej odpowiednich badań gruntowych. Z tego typu budynkami zazwyczaj są duże problemy. Oprócz wilgoci i grzybów może dochodzić również do zalania piwnic, a nawet uszkodzenia fundamentów.
Odwierty wraz z odpowiednio przeprowadzonymi badaniami geologicznymi zalecane są zarówno inwestorom małym (np. pod budowę własnego domu), jak i tym dużym inwestującym w pokaźne budynki. Pozwalają one uniknąć przykrych niespodzianek i sprawdzić, czy bezpieczeństwu danej konstrukcji nic nie zagraża.