Przyjęcia plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Taką formę może przyjąć zarówno impreza rodzinna, jak i biznesowy piknik zakrojony na szeroką skalę. O czym warto pamiętać organizując imprezy plenerowe?

Data dodania: 2017-04-12

Wyświetleń: 686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zorganizować przyjęcie w plenerze?

Zalety i wady imprez plenerowych

Przyjęcie plenerowe to zarówno impreza urodzinowa czy imieninowa organizowana w przydomowym ogrodzie, jak i bal dziecięcy lub firmowy piknik. Poszczególne okazje wyróżniają się inną specyfiką i sposobami organizacji.

Imprezy plenerowe kojarzą się z luźniejszą atmosferą niż wystawne bankiety firmowe lub przyjęcia rodzinne organizowane w eleganckich lokalach. Taka forma doskonale sprawdza się wiosną i w lecie, kiedy większość osób chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Kolejnym plusem przyjęć plenerowych są niższe koszty. W ten sposób o wiele łatwiej zorganizować dużą imprezę nawet na kilkaset osób (np. firmowy piknik rodzinny), która wymagałaby wynajęcia ogromnego, drogiego lokalu.

Wadą przyjęć plenerowych jest przede wszystkim to, że organizator w dużej mierze jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Deszczowa pogoda lub niska temperatura mogą utrudnić zabawę i zniszczyć klimat całej imprezy.

Jak zaplanować przyjęcie plenerowe?

Pierwszym krokiem organizacji jest wybranie odpowiedniego terminu. Najlepiej zaplanować go w oparciu o długoterminową prognozę pogody (ta zasada nie do końca sprawdzi się w przypadku urodzin lub imienin, ale czasami imprezę w ogrodzie warto przesunąć o kilka dni). W przypadku niewielkiego przyjęcia rodzinnego czy imprezy urodzinowej dla dzieci można zaplanować także wyjście awaryjne – gdy pogoda nie dopisze, zabawę można przenieść do domu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku dużych pikników firmowych.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie i wysłanie zaproszeń. Warto dostosować je do okazji – gdy planujemy przyjęcie dla dzieci, można wspólnie z pociechą wybrać zabawne motywy.

Następnie warto rozplanować rozstaw namiotów, stołów, krzeseł i innych elementów. Powinniśmy sprawdzić miejsce, gdzie planujemy urządzić imprezę i zastanowić się, jak wydzielić przestrzeń do tańca, potrzebną na stoły, gdzie podamy posiłki, miejsce na bezpieczne umieszczenie dużego grilla.

Warto również ułożyć plan imprezy. Można ją urozmaicić o gry i zabawy dla całej rodziny, różne konkursy. Dla dzieci najlepiej przygotować huśtawki, wypożyczyć dmuchaną zjeżdżalnię, trampolinę czy basen wypełniony piłeczkami.

Wypożycz potrzebne meble

Kolejnym punktem organizacji powinno być zamówienie potrzebnych mebli ogrodowych. Na przyjęciu plenerowym niezbędny będzie duży namiot. W przypadku większej imprezy najlepiej wypożyczyć namiot do podawania posiłków oraz do tańca. Kolejną kwestią są podesty – gościom wygodniej będzie się po nich poruszać niż po piasku czy trawie (zwłaszcza, gdy pogoda nie dopisze).

Niezbędne jest także wypożyczenie stołów i krzeseł. W przypadku przyjęć ogrodowych doskonale sprawdza się podawanie cateringu w formie bufetu szwedzkiego – to sprawi, że goście nie mają sztywno przypisanych miejsc. Warto jednak zadbać, aby każdy posiadał krzesło, gdzie będzie mógł usiąść, aby zjeść wybrane potrawy czy smakołyki przyrządzone na grillu lub po prostu odpocząć.

Udane imprezy nie kończą się przed zmrokiem (wyjątkiem są bale dla dzieci). Dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodu. Doskonale sprawdzi się połączenie lampy LED z lampionami i lampkami solarnymi.

A co z cateringiem?

Na przyjęciu plenerowym można połączyć przystawki z ciepłymi posiłkami, sorbetami, lodami i słodkimi deserami. Osoby, które nie chcą przygotowywać wszystkich dań samodzielnie mogą zamówić catering. Wiele firm oferuje menu specjalnie na garden party czy pikniki plenerowe (zwykle przeważają wtedy przystawki i przekąski, które można zjeść bez używania sztućców – np. rozmaite koreczki, szaszłyki z grilla, mini kanapki).

Licencja: Creative Commons