Jednym ze sprawdzonych sposobów na ogrzanie domu są piece co. Obecnie na rynku dostępne jest ich kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nic to piece gazowe oraz piece na paliwa stałe. Czym się charakteryzują?

Data dodania: 2017-04-03

Wyświetleń: 723

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Piece centralnego ogrzewanie - krótka charakterystyka

Piece gazowe
Można je podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwszy z nich to piec, który odpowiada tylko za ogrzewanie centralne. Zapewni on więc ciepło w domu podczas zimy. Piec dwufunkcyjny jak sama nazwa wskazuje oprócz swojej podstawowej funkcji grzewczej, posiada również funkcję dodatkową. W jego przypadku jest to funkcja ogrzewania wody użytkowej. Tego typu piece są coraz chętniej montowane w domach.

Piece gazowe możemy podzielić również na „tradycyjne” i kondensacyjne. Piece „tradycyjne” to starsze modele pieców, które nie wykorzystują całej energii zawartej w paliwie, które spalają. Część tej energii jest bezpowrotnie ulatniania się wraz ze spalinami. Piece kondensacyjny natomiast, wykorzystują praktycznie całą energię ze spalanego paliwa. Wszystko dzięki zjawisku kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Sprawność tego typu pieców przekracza 100%. Jest to wiec jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań grzewczych dostępne na rynku.

Piece na paliwa stałe
Dużą popularnością cieszą się również piece na paliwa stałe. Wśród nich można wymienić piece na pellet, drewno, węgiel czy ekogroszek. Tego typu piece są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu. Paliwa, którymi są zasilane, są bardzo tanie w zakupie. Czyni to piece na paliwa stałe jednym z najbardziej oszczędnych sposobów na ogrzewanie domu. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Podczas zimy musimy bowiem gdzieś składować paliwo np. drewno, którym będziemy w nich palić oraz co jakiś czas dokładać je do pieca. Nie jest to więc najwygodniejsze rozwiązanie grzewcze. Warto jednak wspomnieć, że tego typu kotły są jednymi z najbardziej ekologicznych. Najnowsze modele potrafią zredukować pyły powodujące smog nawet o 96%. W praktyce przekłada się to na to, że z naszego komina praktycznie w ogóle nie widać by ulatniał się dym.

Które rozwiązanie jest lepsze? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie, rozważając wszystkie wady i zalety danego rozwiązania oraz swoje możliwości finansowe.Warto również pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednią izolację cieplną domu, by ciepło z niego nie uciekało.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena