Kocioł gazowy to wciąż jedno z najpopularniejszych urządzeń grzewczych stosowanych w polskich domach i mieszkaniach. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim prostota obsługi i wygoda. Bardzo często poza funkcją grzewczą odpowiadają jeszcze za dostarczanie ciepłej wody użytkowej.

Data dodania: 2017-04-18

Wyświetleń: 785

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Podstawowe rodzaje kotłów gazowych

Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, warto wiedzieć, jakie kotły są dostępne w ofercie, a jest ona naprawdę szeroka. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące podziału kotłów gazowych.

Jak w przypadku innych urządzeń, kotły grzewcze można podzielić według kilku kryteriów, takich jak: sprawność, sposób montażu, sposób odprowadzania spalin oraz pełnione funkcje.

Jeżeli chodzi o kryterium sprawności, wyróżnić można piece gazowe tradycyjne (konwencjonalne) oraz kondensacyjne. Te pierwsze stanowią zdecydowaną większość sprzedawanych urządzeń. Ich sprawność nigdy nie przekracza 100%, a w praktyce oscyluje na poziomie 92%. Natomiast piece kondensacyjne, dzięki wykorzystywaniu ciepła zawartego w spalinach, a oddawanego w procesie kondensacji pary wodnej, osiągają sprawność o kilkanaście procent wyższą – może ona wynieść nawet 107%.

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się kotły stojące i wiszące. Stojące odznaczają się większą masą, wynikającą z obecności żeliwnego wymiennika ciepła lub zintegrowanego zasobnika ciepłej wody użytkowej o pojemności kilkudziesięciu litrów. Kotły wiszące, znacznie popularniejsze, cechują się mniejszymi gabarytami (wiele modeli bez problemu mieści się w szafce kuchennej lub łazienkowej) i większą elastycznością w montażu – można je umieścić w kuchni, łazience, korytarzu itd., a stojące – tylko w oddzielnym pomieszczeniu.

Biorąc pod uwagę sposób odprowadzania spalin, kotły gazowe dzieli się na modele z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Piec z otwartą komorą spalania powietrze niezbędne do procesu spalania pobierają z pomieszczenia, w którym się znajdują, stąd pomieszczenie to, zgodnie z przepisami, nie może być mniejsze niż 8 metrów sześciennych i musi posiadać sprawną wentylację grawitacyjną. Kotły z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze, gdyż powietrze pobierają z zewnątrz, dlatego też minimalna kubatura pomieszczenia to 6,5 metra sześciennego.

Kryterium funkcjonalności definiuje kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Piece jednofunkcyjne służą przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, ale można je dodatkowo wyposażyć w podgrzewacz pojemnościowy i wtedy wykorzystywane są także do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne fabrycznie wyposażone są w podgrzewacz, zwykle przepływowy, choć niektóre modele mają wbudowany niewielkich rozmiarów zasobnik.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena