W wielu domach jednorodzinnych montuje się obecnie wodne ogrzewanie podłogowe, które jest bardzo komfortowe. Żeby cieszyć się z ciepłej podłogi pod stopami, trzeba jednak wcześniej dokładnie wykonać instalację i przeprowadzić próbę jej szczelności.

Data dodania: 2017-02-01

Wyświetleń: 3257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Próba szczelności instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Po ułożeniu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, ale przed zalaniem rur jastrychem trzeba wykonać próbę szczelności. Może się zdarzyć, że instalacja nie będzie całkowicie szczelna, dlatego w trakcie jej użytkowania może pojawić się poważny problem. W związku z tym sprawdzanie szczelności instalacji wodnej jest w tym przypadku bardzo ważne. Tylko rzetelnie wykonana próba pozwoli na unikniecie trudności wynikających z błędnego montażu.

Proces sprawdzenia szczelności instalacji

Pierwszym etapem wykonania próby szczelności instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest napełnienie pętli i przeprowadzenie ich odpowietrzenia. W tym celu podłącza się króciec zasilający rozdzielacza do wody bieżącej. Jednocześnie woda powinna swobodnie wypływać z króćca powrotnego.

Kolejna czynność związana ze sprawdzeniem instalacji to szukanie wycieków, czyli napełnianie wodą po kolei każdej pętli do momentu, w którym z króćca powrotnego zacznie wypływać woda, następnie należy zamknąć zawory. Gdy wszystkie pętle będą już napełnione, należy podłączyć pompę ciśnieniową do rozdzielacza.

Następnie przy otwartych zaworach do każdej z pętli powinno się napompować ciśnienie o wartości 1 MPa. Potem instalacja powinna być pozostawiona na 24 godziny. Jeżeli nie pojawią się w niej żadne spadki ciśnienia, oznacza to, że nie ma ona przecieków – bezpieczny możliwy spadek to 0,02. W przeciwnym przypadku konieczne jest zlokalizowanie ewentualnych wycieków i przeprowadzenie próby szczelności po raz kolejny.

Komu powierzyć wykonanie prac?

Próbę szczelności instalacji wodnego ogrzewania podłogowego najlepiej powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, którzy będą posiadali właściwe wyposażenie. Adresy firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług znaleźć można już teraz przez internet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena