Po ułożeniu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, ale przed zalaniem rur jastrychem trzeba wykonać próbę szczelności. Może się zdarzyć, że instalacja nie będzie całkowicie szczelna, dlatego w trakcie jej użytkowania może pojawić się poważny problem. W związku z tym sprawdzanie szczelności instalacji wodnej jest w tym przypadku bardzo ważne. Tylko rzetelnie wykonana próba pozwoli na unikniecie trudności wynikających z błędnego montażu.
Proces sprawdzenia szczelności instalacji
Pierwszym etapem wykonania próby szczelności instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest napełnienie pętli i przeprowadzenie ich odpowietrzenia. W tym celu podłącza się króciec zasilający rozdzielacza do wody bieżącej. Jednocześnie woda powinna swobodnie wypływać z króćca powrotnego.
Kolejna czynność związana ze sprawdzeniem instalacji to szukanie wycieków, czyli napełnianie wodą po kolei każdej pętli do momentu, w którym z króćca powrotnego zacznie wypływać woda, następnie należy zamknąć zawory. Gdy wszystkie pętle będą już napełnione, należy podłączyć pompę ciśnieniową do rozdzielacza.
Następnie przy otwartych zaworach do każdej z pętli powinno się napompować ciśnienie o wartości 1 MPa. Potem instalacja powinna być pozostawiona na 24 godziny. Jeżeli nie pojawią się w niej żadne spadki ciśnienia, oznacza to, że nie ma ona przecieków – bezpieczny możliwy spadek to 0,02. W przeciwnym przypadku konieczne jest zlokalizowanie ewentualnych wycieków i przeprowadzenie próby szczelności po raz kolejny.
Komu powierzyć wykonanie prac?
Próbę szczelności instalacji wodnego ogrzewania podłogowego najlepiej powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, którzy będą posiadali właściwe wyposażenie. Adresy firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług znaleźć można już teraz przez internet.