Stosowanie się do kilku prostych zasad, pozwoli nam mieć nie tylko wydłużyć żywotność naszego ogumienia, zmniejszyć koszty paliwa, ale co najważniejsze zmniejszyć ryzyko ewentualnego wypadku.
Trzeba pamiętać, że to właśnie opony są jedynym elementem naszego pojazdu który ma kontakt z podłożem. Są odpowiedzialne za amortyzację, odprowadzanie wody spod kół oraz drogę hamowania.
Dbałość o opony – na co zwrócić uwagę?
Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę podczas sprawdzania ogumienia jest aktualny stan bieżnika, to właśnie dzięki niemu samochód zyskuje możliwie największą przyczepność i trakcję, i to właśnie bieżnik odpowiedzialny jest za odprowadzenie wody spod kół, a jego odpowiednia głębokość pozwoli nam uniknąć tzw. aquaplaningu (zjawisko utraty przyczepności przez warstwę wody między nawierzchnią a oponą. Opony powinno się wymienić, gdy głębokość rowków naszego bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 cm.
Kolejną czynnością o której bezwzględnie należy pamiętać, jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, ważne jest, żeby robić to na zimno – czyli w momencie, w którym auto nie było używane przez co najmniej dwie godziny lub przejechany dystans jest mniejszy niż kilka kilometrów (z małą prędkością). Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości a ciśnienie sprawdzamy na rozgrzanych oponach do wyniku należy dodać 0,3 bara. Wartość zalecanego ciśnienia w oponach można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na naklejce na drzwiach od strony kierowcy czy też wewnętrznej stronie klapy wlewu paliwa. Odpowiednie ciśnienie nie tylko wydłuża żywotność naszych opon, może mieć też wpływ na spalanie paliwa.
Najważniejsze testy podczas przeglądu technicznego
W tym przypadku na pierwszym miejscu trzeba postawić wyważenie kół. Podczas każdej zmiany ogumienia, należy bezwzględnie sprawdzić jego wyważenie. Nieprawidłowe rozłożenie ciężaru powoduje szybsze i nieregularne zużywanie się bieżnika, niepożądane wibracje a także szybsze zużywanie się elementów jezdnych naszego pojazdu.
Ważne jest też zachowanie prawidłowej geometrii kół, najczęściej może ona ulec uszkodzeniu podczas uderzenia oponą w krawężnik, dziurę w drodze czy zwyczajny kamień, w tym przypadku alarmujące może okazać się nieregularne zużycie bieżnika. Jednak po każdym przypadku zderzenia naszej opony z elementami jezdni warto udać się do warsztatu i sprawdzić czy nasze koła są w pełni sprawne.
Koniecznym może okazać się też sprawdzenie stanu zaworów, przy dużych prędkościach uszkodzenie tego elementu może skutkować odkształceniem się go i rozszczelnieniem, a co za tym idzie utratę odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach.
Jak bezpiecznie przechowywać opony?
Nasze koła mogą być narażone na uszkodzenie nie tylko podczas jazdy, ale też, gdy leżakują spokojnie w garażu. Pierwszym krokiem w celu upewnienia się, że nasze opony są bezpieczne będzie sprawdzenie czy w miejscu, w którym je przechowujemy nie ma żadnych zagrożeń zewnętrznych mogących uszkodzić gumowe elementy – chodzi tu głównie o urządzenia mogące generować wysoką temperaturę, iskrzenie, ale także od substancji takich, jak choćby rozpuszczalniki.
Jednak najważniejsze jest by w przypadku każdego podejrzenia uszkodzenia opony skonsultować się ze specjalistą, bo naprawy na własną rękę mogą skończyć się nieszczęściem nie tylko dla nas, naszych pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu.