Sprawdź podstawowe przyczyny rozładowywania się akumulatora w zimie.

Data dodania: 2019-02-01

Wyświetleń: 883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ładowanie lub podładowywanie akumulatora w zimie to zmora, która przydarza się nie jednemu użytkownikowi samochodu. Niższa temperatura sprawia, że energia nagromadzona w ogniwach akumulatorowych jest znacznie mniejsza, co może skutkować nawet jego całkowitym rozładowaniem. Dlaczego tak się dzieje, że w zimie wyjątkowo szybciej baterie samochodowe „padają” ?

Niska temperatura sprawia, że reakcje chemiczne zachodzące w akumulatorze przebiegają znacznie wolniej. Jeśli akumulator jest nowy to nie będzie z nim większego problemu, ale jeśli posiadamy go kilka lat, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego właściwości rozruchowe znacząco spadły. Skutkiem tego może być to, że energia nagromadzona w ogniwach nie będzie w stanie zapewnić nawet minimalnego prądu rozruchowego.

Kolejną ważną sprawą jest to, że nasz alternator nie spełnia swojej podstawowej roli. Jest to urządzenie głównie odpowiedzialne za ładowanie podczas jazdy i dlatego kluczowe jest, aby jego sprawność była na właściwym poziomie. Mnóstwo urządzeń pobiera energię podczas jazdy, więc konieczne jest ciągłe podładowywanie samochodowej baterii. Ważną sprawą jest także to, czy w naszym samochodzie został zamontowany poprawny akumulator. W zależności od modelu silnika producenci zalecają  różne modele lub pojemności. Jeśli akumulator był wymieniany musimy się upewnić, czy jego pojemność jest odpowiednia dla naszego silnika. Diesle zwykle mają większą pojemność, ale dobrą praktyką jest odniesienie się do zaleceń podawanych przez producenta konkretnego modelu samochodu.

Jak dbać o akumulator?


Aby profilaktycznie dbać o naszą samochodową baterię warto przestrzegać następujących rad:

  • Dbanie o czystość - gdy akumulator jest zakurzony lub zawilgocony istnieje możliwość, że będzie dochodziło do samo rozładowywania się. Brud powoduje, że na powierzchni obudowy może wystąpić niewielki przepływ energii, który może powodować wyładowywanie.
  • Nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania akumulatora, gdyż znacząco obniża to jego żywotność. Warto zachowywać pewniej poziom naładowania przez cały czas, nawet jeśli nie będzie on często używany.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena