Audyt większości z nas kojarzy się z tylko i wyłącznie z finansami. Jednak nie zawsze musimy audytować sytuację finansową. Czasami audytowi możemy poddać również inne obszary. Dobrym przykładem jest tutaj, audyt energetyczny budynku.

Data dodania: 2017-01-30

Wyświetleń: 945

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Audyt energetyczny budynku - czyli sposób na obniżenie kosztów

Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny to usystematyzowana procedura badawcza, pozwalająca określić ile dokładne energii jest zużywane w danym budynku lub zespole budynków. Pozwala to na późniejsze określenie działań, jakie należałoby przeprowadzić w celu obniżenia zużycia energii oraz kosztów, jakie są z nią związane.


Można powiedzieć, że audyt energetyczny określa nie tylko ilość energii, jaka jest zużywana w budynku, ale także jej strukturę. Dzięki temu możliwe jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków oraz zaproponowanie rozwiązań technicznych, organizacyjnych lub formalnych. Każdy audyt powinien więc składać się z kilku podstawowych elementów. Są to m.in.:

  • inwentaryzacja instalacji elektrycznych oraz weryfikacja tego, czy budynek jest odpowiednio izolowany,
  • zaproponowanie kilku wariantów na obniżenie zużycia energii,
  • przedstawienie kosztów każdego z wariantów,
  • wybranie optymalnej metody dla audytowanego budynku.

Kto może przeprowadzać audyt?
Audytorów energetycznych nie ma zbyt wielu. Wszystko to spowodowane jest dość restrykcyjnymi wymogami, jakie trzeba spełniać, żeby świadczyć tego typu usługi. Po pierwsze, żeby starać się o możliwość uzyskania uprawnień audytora energetycznego, należy ukończyć studia wyższe na kierunku związanym z budownictwem lub architekturą. Następnie trzeba uczestniczyć w kursie certyfikacyjnym i zdać odpowiedni egzamin. Dopiero gdy spełni się te wymagania, można świadczyć usługi audytów energetycznych. To, jaka jest forma audytu oraz jak powinien on przebiegać, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktóry z dnia 17 marca 2009 roku. Wszystko jest więc bardzo sformalizowane.


Warto wykonać audyt energetyczny
Chociaż niektóre rodzaje budynków objęte są obowiązkowym badaniem, to warto również dla samego siebie wykonać tego typu audyt swojego domu. Dzięki temu z bardzo dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli obniżyć koszty naszego ogrzewania oraz znacznie efektywniej wykorzystywać energię w naszym budynku. Żeby przeprowadzić badanie, wystarczy znaleźć audytora energetycznego w naszej okolicy, co przy użyciu internetu jest naprawdę prostym zadaniem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena