Audyt bardzo często kojarzy nam się z finansami. Nic więc dziwnego, że również audyt energetyczny, w pewnym sensie jest z nimi powiązany. Chodzi w nim bowiem o to, by zbadać ile energii, zużywa dany obiekt. To pozwala na optymalizacje zużycia energii, jeżeli zużywa się jej za dużo.

Data dodania: 2016-10-12

Wyświetleń: 737

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Audyt energetyczny - czyli jak zaoszczędzić na energii

Audyt energetyczne jest pewnego rodzaju ekspertyzą, która polega na ocenie tego, ile w danym budynku zużywa się energii. Dzięki temu możemy, podejmując odpowiednie kroki, zmniejszyć ilości zużywanej energii, a dzięki temu zaoszczędzić na jej kosztach.

W zależności od tego, na czym najbardziej nam zależy, możemy wykonać audyt pełny lub dotyczący tylko wybranych zagadnień. np. ogrzewania, oświetlenia czy chłodzenia. Oczywiście najpełniejsze spektrum zużycia energii daje nam audyt pełny i to na jego podstawie, najłatwiej podjąć ważne dla nas decyzje.

Ekspertyzę audytu energetycznego możemy podzielić na dwa elementy:

  • inwentaryzację techniczno-budowlną obiektu – polega ona na ocenie stanu technicznego budynku, która pozwala na wskazanie miejsc, gdzie można dokonać ewentualnych usprawnień oraz innych działań termomodernizacyjnych.
  • zarys techniczny i szkice – pozwalają one na wybranie odpowiedniego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Pierwszym etapem większości audytów energetycznych jest ustalenie wysokości kosztów ogrzewania. W tym celu należy zmierzyć sprawność zainstalowanego systemu grzewczego oraz określić zapotrzebowanie obiektu na ciepło. Aby obniżyć koszty ogrzewania, często wystarczy wzmocnić izolacje budynku, żeby jak najmniej ciepła z niego uciekało.

Drugim etapem jest ocena stanu technicznego, w jakim znajduje się budynek oraz wszystkich urządzeń, instalacji itp. Tego typu rozeznanie, pozwala na zaplanowanie prac remontowych, jakie należy podjąć, żeby usprawnić działanie instalacji i urządzeń.

Gdy już zbierzemy wszystkie potrzebne dane, możemy przystąpić do obliczeń i planowania. Wszystkie zebrane dane należy zestawić ze stanem rzeczywistym oraz określić stan pożądany. Po dokonaniu wszelkich obliczeń możemy już wskazać działania, jakie należy podjąć w związku z remontami i czynnościami związanymi z pracami termomodernizacyjnymi.

Jeżeli więc twoje rachunki za energię nie należą do najniższych, być może warto pomyśleć o zleceniu specjalnego audytu energetycznego. Dzięki któremu będzie można te rachunki w przyszłości obniżyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena