Mamy już praktycznie połowę zimy za sobą, jednak potrafi nas ona jeszcze zaskakiwać. Nic więc dziwnego, że ludzie trzymają cały czas rękę na pulsie, szczególnie jeżeli sami odpowiadają za ogrzewanie swojego domu. Kotły gazowe oraz te na paliwa stałe, są w ciągłym użyciu. Dziś zastanowimy się, jaki kocioł powinniśmy wybrać, decydując się na wymianę starego.

Data dodania: 2017-01-26

Wyświetleń: 746

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kotły do domu

Nie będziemy tutaj omawiać wszystkich możliwych rodzajów kotłów oraz ich przedziałach mocy. Odpuścimy tu między innymi kotły wysokiej mocy, których używa się zazwyczaj do ogrzewania bardzo dużych budynków. Skupimy się raczej na kotłach gazowych oraz kotłach na paliwa stałe dla domów jednorodzinnych i niedużych budynków użytkowych.

Kotły gazowe

Jest to opcja dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają swoją wygodę. Tego rodzaju kocioł wystarczy podpiąć do źródła gazu i jest on gotowy do użycia. Nie trzeba nic do niego dosypywać ani składować zapasów paliwa (chyba że używamy butli gazowych). Nie jest to jednak najtańsza opcja. Kotły tego typu dostępne są zazwyczaj w wyższych cenach niż te na paliwa stałe. Również koszty ich eksploatacji są zazwyczaj wyższe. Ten rodzaj ogrzewania oprócz domów jednorodzinnych stosuje się również w dużych budynkach przemysłowych, są to zazwyczaj koły wysokiej mocy, które pozwalają ogrzać bardzo dużą powierzchnię. Obecnie znaczna część kotłów gazowych to tzw. kotły kondensacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują one zjawisko kondensacji pary wodnej, do tego by, osiągać większą sprawność a co za tym idzie wytwarzać więcej ciepła. Należy jednak mieć na uwadze to, że kotły gazowe nie są zbyt przyjazne dla środowiska naturalnego.

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe są zazwyczaj tańsze od swoich gazowych kolegów, ale mają za to kilka innych wad. Największą z nich jest to, że trzeba gdzieś składować paliwo (np. drewno, węgiel) po to, żeby można było je zasilać. Dodatkowo wiele kotłów wymaga ręcznego dorzucania paliwa do komory spalania. Nie jest to więc najbardziej komfortowe źródło ogrzewania naszego domu. Zaleta jest jednak jego stosunków niska cena w porównaniu z kotłami gazowymi oraz niższe koszty utrzymania. Do najbardziej popularnych paliw stałych należą: drewno, węgiel, ekogroszek oraz pellet. Mamy więc wybór, jakiego paliwa chcemy używać i sami zadecydować, które będzie dla nas najlepsze. Nowoczesne kotły na paliwa stałe potrafią również być bardzo ekologiczne. Niektóre z nich pozwalają zredukować ilość pyłów powodujących smog o 96%!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena