Prowadzenie zdecydowanej większości procesów związanych z produkcją przemysłową wiąże się z zapotrzebowaniem na bardzo specyficzne elementy instalacji. Jest to wymuszone warunkami, w jakich te procesy zachodzą (na przykład bardzo wysoka temperatura i ciśnienie), jak również stosowaniem lub otrzymywaniem substancji bardzo agresywnych chemicznie.

Data dodania: 2016-12-29

Wyświetleń: 970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przemysłowe zbiorniki ze stali kwasoodpornej

W zależności od tego, na jak silnie działające substancje narażona będzie instalacja i aparatura, może ona zostać wykonana na przykład ze stali kwasoodpornej, teflonu czy też aluminium.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj stal kwasoodporna. Służy ona między innymi do wytwarzania zbiorników mających w przemyśle, a dokładnie w procesie technologicznym, bardzo różnorodne zastosowanie. Mogą np. stanowić zasobnik reagentów, pełnić funkcję reaktora lub kontenera na odpady.

Stal kwasoodporna, jak sama nazwa wskazuje, jest odporna na działanie substancji o bardzo niskim pH, a tym samym na korozję chemiczną. Ponadto zbiorniki z niej wykonane można łatwo utrzymać w czystości. Z tego też względu wykorzystywane są one przede wszystkim w przemyśle spożywczym, browarniczym, mleczarskim, chemicznym i kosmetycznym, jak również paliwowo-energetycznym.

Ze względu na tak wszechstronne zastosowanie, niemal zawsze wykonywane są one na indywidualne zamówienie, a producent konfiguruje je i doposaża w oparciu o konkretne potrzeby i wytyczne klienta.

Zbiorniki ze stali kwasoodpornej można podzielić według różnych kryteriów, przede wszystkim takich jak:
- orientacja: zbiorniki poziome oraz pionowe
- kształt: walcowy (najprostszy, powszechnie stosowany) i stożkowy (zapewnia powtarzalność parametrów produkcji bez względu na wielkość wsadu)
- umiejscowienie: naziemne i podziemne
- kształt i rodzaj dennicy: tłoczone (elipsoidalne oraz pseudoelipsoidalne, spotykane najczęściej w zbiornikach ciśnieniowych), stożkowe (znajdują zastosowanie w zbiornikach bezciśnieniowych, ewentualnie o niskim ciśnieniu) i płaskie (stosowane w zbiornikach o niezbyt dużej pojemności, niwymagających ani nadciśnienia, ani podciśnienia)
- skorupy (ilość płaszczy): jednopłaszczowe (najprostsze i najtańsze), dwupłaszczowe (dodatkowy płaszcz stanowi izolację utrzymującą stałą lub mniej więcej stałą temperaturę przez niedługi czas), wielopłaszczowe (zwykle trójpłaszczowe, najdroższe, ale też najbardziej uniwersalne)
- funkcja: zbiorniki magazynowe oraz procesowe
- sposób użytkowania: zbiorniki stałe oraz przejezdne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena