Poznałeś już 6 trendów technologicznych na najbliższe lata. Przyszła pora na kolejne przyszłościowe kierunki. Być może już dziś zdecydujesz, czy będą one mieć realny wpływ na Twoją działalność biznesową lub prywatną. Co na nas czeka... ?

Data dodania: 2016-12-15

Wyświetleń: 2312

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

12 trendów technologicznych, które dla przedsiębiorców i gospodarki mogą być  jak tsunami – cz.3

Trend nr 6
Internet z balonów unoszących się w stratosferze


Balony mogą być wysłane ponad trzy razy wyżej, niż latają pasażerskie samoloty. Z takiej wysokości będą mogły udostępniać internet, naziemnym sieciom komórkowym. Transmisja danych z balonów unoszących się w stratosferze, to fantastyczna sprawa. Google wciąż dopracowuje szczegóły techniczne. Nieznane są jeszcze koszty takich transmisji. To pomysł jak najbardziej realny. Stanowi szansę na dostęp do Internetu dla miliarda ludzi w tych rejonach, gdzie nie ma naziemnej sieci.
 

Trend nr 7
Biznes nie tylko dla zysków


Model biznesowy o nazwie „B Corporation” (od Benefit Corporation) polega na tym, że firma działa nie tylko dla własnego zysku, ale i dla dobra społecznego. Dlatego amerykańscy hipsterzy wybierają okulary z logo Warby Parker. Każda kupiona para oznacza bowiem kolejną, przekazaną przez właścicieli firmy osobom potrzebującym. Do tej pory dostali oni już ponad milion par okularów Warby Parker. Szefowie spółki zebrali od funduszy wierzących w sukces takiego modelu biznesowego 150 mln dolarów.


Trend nr 8
Innowacje – sprzęt komputerowy znowu w cenie


Wszyscy chcieliby mieć produkty tak wyjątkowe jak ma Apple. Choć to nełatwe naśladowców jest wielu. Tony Fadell to jeden z nich. Gdy zaczął produkować inteligentne termostaty, zainteresował się nim Gooogle i wykupił jego firmę za 3,2 mld dolarów. Podobnych produktów pojawiło się wiele. W ten sposób produkcja urządzeń znów stała się dochodowa. Bariera wejścia w taki biznes obniżyła się. Dziś własny produkt może wprowadzić praktycznie każdy.

  • Kickstarter może sfinansować najbardziej zwariowane pomysły.
  • Quirky – to serwis dla wynalazców wdrażąjący w życie każdy dobry projekt.


Trend nr 9
Zwykłe biurka jako przeżytek


Firmy dbające o swoich pracowników coraz częściej myślą o stworzeniu warunków dla ergonomicznego biura. Pomieszczenia mają umożliwić swobodną i twórczą pracę. Szczyci się tym np. Google. Przykładem może być też pomysł holenderskiej pracowni architektonicznej RAAAF. Projekt The End of Sitting – to wizja biura, w którym nie ma miejsc do siedzenia. Zamiast biurek i krzeseł wprowadzone zostały geometryczne bryły. Możesz się o nie opierać, przysiadać, a nawet kłaść na nich. Dzięki temu pracownicy zmieniają pozycję przez cały dzień i mają więcej energii do wykonywania zadań.


Trend nr 10
Wspólna przestrzeń biurowa, czyli coworking


WeWork to spółka udostępniająca wspólną przestrzeń biurową w ośmiu miastach, głównie w USA. Można ją spotkać również w Londynie i Amsterdamie. Aktualnie nie są w stanie nadążyć z budową wystarczającej ilości przestrzeni biurowej. Powodem jest duże zainteresowanie tego typu miejscami. Podobne projekty możesz już spotkać w Polsce. Przykładem może być AIP Business Link. A Ty wykorzystujesz taką możliwość?


Trend nr 11
Ulepszanie jakości snu


Dlaczego warto ulepszać swój sen? To właśnie przedsiębiorcy doszli do wniosku, że na sen mamy coraz mniej czasu, więc warto go ulepszać. Do tej pory azylem przed zalewającym nas strumieniem informacji był sen, ale właśnie zaczęła się jego komercjalizacja. Polska spółka NeuroOn pozyskała na amerykańskim serwisie Kickstarter, aż 1,3 mln złotych na przygotowanie maski do analizy snu. To urządzenie ma następujące zadania:

  • przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian stref czasowych,
  • pomóc efektywnie wychodzić ze snu,
  • poprawiać jakość snu za pomocą systemu diod go.

Wygląda na to, że ta branża będzie się szybko rozwijać.


Trend nr 12
Cyfryzacja a stawianie diagnozy medycznej


Proste z wyglądu urządzenie dzięki specjalnemu algorytmowi potrafi zbierać i analizować dane. To pozwala lekarzowi na postawienie trafnej diagnozy. Wygoda wygrywa w ten sposób przed strachem ujawnienia prywatnych danych. Tymczasem używany przez lekarzy holter często zawodzi. Urządzenie mobilne Pocket ECG, łączący trzy elektrody ze smartfonem, sprawdza się doskonale. To kieszonkowe urządzenie polskiej produkcji monitoruje bez problemów rytm serca. Jest to dobry przykład na zastosowanie urządzeń mobilnych w medycynie.

Zmiany, zmiany, zmiany...

„Obecna rewolucja technologiczna zmienia nie tylko to, co i jak produkujemy. Tym przemianom podlegamy także my sami. Zmieniamy nasze zwyczaje, zainteresowania i światopoglądy... Dzięki tej rewolucji żyjemy dłużej.” Wpływ postępu technologicznego wydaje się być pozytywny. Stawia jednocześnie przed nami wiele wyzwań.

Źródło: www.forbes.pl
fot.davide25/px
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena