Drzewa są nie tylko surowcem, z którego produkujemy papier. Będąc dziś na spacerze uświadomiłam sobie, że drzewa otaczają nas bardzo często. Są idealnymi słuchaczami. Można im powierzyć każdą  tajemnicę.

Data dodania: 2016-11-24

Wyświetleń: 2691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drzewo jako symbol przyjaźni, trwałego związku oraz cenny surowiec

Czy zastanawiałeś się kiedyś przechodząc obok drzew np. w drodze do pracy lub na spacerze, jakie znaczenie mają dla nas te rośliny? Po co nam drzewa? Przedstawię Ci co najmniej 10 powodów, dla których warto je doceniać.

1. Drzewo - symbol przyjaźni, trwałego związku i miłości

W mitologii drzewo symbolizowało miłość, trwały związek i przyjaźń. Nasi przodkowie czcili drzewa. Dla wielu religii i wierzeń drzewa stanowiły podstawę i personifikację życia, bóstw. Symbole drzew są dziś używane jako „godła” i symbole narodowe np. liść klonu jest symbolem Kanady, a długowieczne drzewo cedr Libanu.

2. Czy potrzebny nam papier w XXI wieku?

W chwili pojawienia i upowszechnienia się komputerów osobistych (lata 80-te XX w.) przewidywano, że stopniowo ilość zużywanego papieru będzie spadać, aż do jego wyeliminowania. Tak się jednak nie stało. Okazało się, że nie zastąpiło go nawet wprowadzenie „elektronicznych biur”. Wręcz przeciwnie, zużycie materiałów papierniczych zamiast zmaleć, wzrosło o połowę. Równocześnie zwiększyła się produkcja papieru. Najmniej tego surowca, czyli 8 kg rocznie na jednego mieszkańca, zużywają mieszkańcy Afryki, a najwięcej konsumenci ze Stanów Zjednoczonych – 230 kg. W Polsce obecnie zużywamy około 72 kg.

3. Drzewo - źródło cennych surowców

Drewno wykorzystuje się np. do budowy domów, produkcji mebli, podłóg i wielu innych przedmiotów. Poza ty drzewa dostarczają także: korek, kauczuk, żywicę, garbniki oraz surowce do produkcji leków. W wielu krajach trzeciego świata drewno służy do gotowania i jest podstawowym materiałem opałowym.

4. Drzewa dostawcą tlenu

Drzewo w ciągu roku jest w stanie wyprodukować ponad 3 miliony litrów tlenu. Liście drzew w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i dostarczają tlen.

5. Wchłanianie toksyn

Gdy zasadzimy je przy drogach chronią nas przed hałasem, kurzem i wchłaniają spaliny.

6. Regulator klimatu (zwiększenie wilgotności powietrza, osłabienie wiatrów).

Drzewa wpływają na klimat. Stwierdzono, że lasy powodują zwiększenie opadów atmosferycznych na terenach z nimi sąsiadujących oraz osłabienie wiatrów. Regulują także bilans wodny w przyrodzie. Chronią glebę przed erozją (wypłukaniem), gdyż korony i korzenie drzew zatrzymują wodę deszczową.

7. Znaczenie historyczne

Niektóre znaleziska daje się określić na podstawie datowania wieku drzew i wyrobów drewnianych towarzyszących człowiekowi od najdawniejszych czasów.

8. Znaczenie zdrowotne

Drzewa są źródłem naturalnych środków leczniczych i mają duże znaczenie w medycynie niekonwencjonalnej. Poza tym dostarczają nam i zwierzętom smacznych owoców.

9. Teren rekreacyjny dla ludzi i dom dla zwierząt

Przyjemnie spaceruje się i wypoczywa wśród drzew. One po postu upiększają krajobraz. W miastach sprawiają, że dobrze się  w nich mieszka. Dla dzieci są źródłem radości, gdy mogą się na nie wspinać. Każde drzewo, las, park to dom dla ptaków, owadów, wiewiórek i innych zwierząt.

10. Natchnienie dla artystów

Powstało wiele artystycznych prac muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, pisarzy oraz projektantów mody tworzących pod wpływem piękna drzew.

Drzewa można śmiało nazwać sprzymierzeńcem i cichym przyjacielem człowieka.  Wydają się mocne, a tak naprawdę są wrażliwe i uzależnione od nas. Ich los i przyszłość zależy od ludzi. Jesteśmy za nie odpowiedzialni. Możemy np. upowszechniać stosowanie papieru z kamienia. Nie wymaga on wycinania drzew, wyprodukować do papier.

Zapatrzmy się czasami w drzewa, zatrzymajmy w biegu, pomyślmy... słowami Leopolda Staffa :

„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa...”


Czy zdołamy się nimi zaopiekować tak, aby przyszłe pokolenia, podobnie jak my teraz,  mogły się nimi cieszyć?


Źródło: www.cbr.net.pl
fot. Charles Knowles/Flickr
 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena