Woda jest substancją niezbędną do życia dla każdego żywego organizmu. Wbrew pozorom, wody zdatnej do picia jest stosunkowo niewiele. Większość zasobów wody na ziemi stanowi bowiem woda morska, która nie jest zdatna do picia, przynajmniej bezpośrednio. Ważne więc, by oszczędzać te zasoby wodne, które umożliwią nam przeżycie.

Data dodania: 2016-11-22

Wyświetleń: 1299

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zbiorniki na wodę deszczową

Sposobów na oszczędzanie wody pitnej jest wiele. My omówimy dziś jedne z nich, który wykorzystuje zbiorniki na wodę. Dokładnie mamy tu na myśli wodę deszczową, która być może nie nadaje się do picia, ale możemy nią podlewać rośliny lub użyć np. do umycia samochodu.

Wodę deszczową możemy magazynować w okresie od wiosny do jesieni. Wystarczy, że zamontujemy odpowiednie zbiorniki na wodę deszczową. Montaż tego typu instalacji jest stosunkowo prosty. Musimy jedynie zastosować się do zaleceń producenta w dołączonej instrukcji.

Do czego można stosować wodę deszczową?

Jeżeli wodę deszczową odpowiednio przefiltrujemy, możemy jej użyć do sprzątania, a nawet do prania. Zaletą wody deszczowej jest to, że jest ona mniej twarda od wody wodociągowej. Dzięki temu, używając jej, potrzebujemy mniejszej ilości detergentów. Trzeba pamiętać tylko o jednej ważnej rzeczy: wody deszczowej nie można dostarczać tą samą instalacją co wodę pitną.

Wykorzystanie wody deszczowej to nie tylko oszczędności. Jest to również ulga dla naszej kanalizacji, która jest częściowo odciążona dzięki retencjonowaniu wody. Ma to szczególne znaczenie podczas dużych deszczów, kiedy kanalizacja ulega przepełnieniu.

Budowa i wykonanie zbiorników na wodę

Z reguły zbiorniki na wodę deszczową wykonane są z polietylenu, dużo rzadziej z betonu. Maja różną pojemność jednak najczęściej oscyluje ona w granicach 10 metrów sześciennych. Dodatkowo wiele z nich skonstruowana jest w sposób umożliwiający połączenie ich z innym zbiornikiem. Dlatego, jeżeli ktoś potrzebuje zgromadzić większe zapasy wody, nic nie stoi na przeszkodzie.

Zbiorniki możemy podzielić ze względu na miejsce ich umieszczenia. Są to:

  • zbiorniki naziemne
  • zbiorniki podziemne

Te pierwsze służą do zbierania wody przy pomocy rur spustowych, które pozyskują wodę z rynien. Zazwyczaj są wyposażone w kran, który umożliwia bezpośredni pobór wody. Tego typu zbiornik, należy ustawić na płaskiej i stabilnej powierzchni, żeby dobrze spełniał swoje zadanie. Do tego typu zbiornika, warto również zainstalować odpowiednie filtry.

Zbiorniki podziemne, jak sama nazwa wskazuje, montujemy pod ziemią. Montuje się je razem z rurą wznoszącą oraz przedłużką teleskopową. Taka przedłużka umożliwia nam regulację głębokości usadowienia zbiornika. Podobnie jak w przypadku zbiornika na ziemnego, przy instalacji zbiornika podziemnego warto zastosować odpowiednie filtry.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena