Pianka poliuretanowa to wyrób wykonany ze spienionej żywicy poliestrowej. Podobnym często używanym na rynku materiałem jest także pianka wykonana z polietylenu. Spieniony poliuretan oraz polietylen dostępny jest także w postaci płyt i otulin.
Zastosowanie
Jeżeli mówimy o płytach wykonanych z pianki poliuretanowej, to wykorzystuje się je głównie do izolacji budynków. Możemy przy jej pomocy izolować dachy, balkony, podłogi oraz oczywiście ściany. Płyty wykonane z tego materiału mają zazwyczaj wymiary od 120 do 250 centymetrów długości oraz od 50 do 125 centymetrów szerokości. Płyty wykonane z pianki, można ze sobą również łączyć za pomocą zakładek, piór i wpustów.
Z pianki wykonane są również otuliny, które służą do izolacji rur. Tego rodzaju \otulina ma postać kształtek, które możemy przymocować do rury. Następnie wystarczy połączyć kształtki taśmą spieniającą lub zwykłą taśmą samoprzylepną.
Jednak najbardziej znane na rynku i najczęściej używane są wyroby uszczelniające z poliuretanu. Stosuje się je m.in. do:
- montażu drzwi i okien
- łączenia i izolowania, dachówek, blachy, paneli ściennych
- łączenia elementów wykonanych z drewna
- wypełniania szczelin
- wygłuszania pomieszczeń
Zalety
Oprócz głównej swojej zalety, czyli szerokiej gamy zastosowań, pianki poliuretanowe mają również inne zalety. Należy do nich m.in. łatwość transportu oraz obróbki i montażu. Pianki wykonane z poliuretanu są też bardzo odporne na wszelkiego rodzaju grzyby oraz pleśnie. Niszczenia jej unikają również zwierzęta np. gryzonie czy owady. Bardzo ważną zaletą pianki jest również to, że jej proces starzenia jest praktycznie niezauważalny. Pianka przez długie lata zachowuje wszystkie swoje właściwości zarówno mechaniczne, jak i izolacyjne. Na koniec warto również wspomnieć, że pianka odporna jest też na stosunkowo wysokie temperatury dochodzące nawet do 130 stopni Celsjusza.
W tym krótkim artykule przedstawiliśmy, gdzie można stosować piankę poliuretanową oraz to jakie są jej główne zalety. Mamy nadzieje, że ten artykuł pomoże państwu podczas podejmowania decyzji co do tego, jaki materiał wybrać do izolacji swojego domu.