Popularyzacja sportów walki wymusiła poszerzenie odzieży dopasowanej do potrzeb osób, które zdecydowały się na uprawianie BJJ, JUDO czy KARATE. Pozornie, każde kimono, jest do siebie bardzo podobne, jednak istnieją diametralne różnice, które dopasowane są do technicznych aspektów wymienionych dyscyplin.

Data dodania: 2016-11-17

Wyświetleń: 1349

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Judoga a klasyczne gi. Jakie kimono wybrać?

Co to jest kimono?

Nasze rozważania na temat różnych rodzajów kimono, warto poprzedzić wstępem historycznym oraz ogólną charakterystyką kimona klasycznego, które zmieniało się na przestrzeni lat, a także podkreślić, że ów klasyczne kimono to tradycyjny strój japoński, podczas gdy mylnie określane kimono sportowe, to po prostu gi.

Więcej o historii kimona dowiesz się w naszym poprzednim artykule...

Kimono Gi

Na co zwrócić uwagę kupując kimono?

Kimono- konstrukcja

kimono uszyte jest o materiale, którego budowa różni się w zależności od modelu. Materiałowy zaplot określa konkretne grupy kimon, które odpowiadają wymaganiom sportowców.

Plecionka materiałowa została wykonana z włókien bawełny, które przeplatają się ze sobą w różny sposób, im jest ona grubsza, tym wyższa jest jakość oraz wytrzymałość kimona.

O grubości materiału świadczy jego gramatura, podawana w jednostkach gramów na metr kwadratowy [g/m2]. Im gramatura zaplotu jest wyższa, tym kimono gi jest cięższe, tym samym jego jakość oraz odporność na rozerwanie jest wyższa.

Na rynku występują kimona o splocie:

SINGLE WEAVE- plecionka pojedyncza o gramaturze 550g/m2; waga kimono nie przekracza 2kg dlatego idealnie sprawdza się podczas zawodów oraz treningów w ciepłe dni;

DOUBLE WEAVE- plecionka podwójna o gramaturze 550-750g/m2; z tego względu waga osiąga około 2-2,4kg, dlatego najchętniej wybierana jest jako kimono treningowe;

GOLD WEAVE- to złoty środek pomiędzy splotem typu single i double, kimono wykonane z tego typu materiału jest najbardziej uniwersalne zarówno pod względem grubości materiału, jak i ciężaru, dzięki czemu posiada najszersze spektrum użytkowania;

PEARL WEAVE- jeden z najbardziej spopularyzowanych współcześnie splotów, nowoczesne kimona oparte na pearl weave są lekkie i wytrzymałe, gramatura materiału: 450-550g/m2. 

RIPSTOP WEAVE- włókna bawełny wzbogacone o dodatkowe składniki, które podnoszą wytrzymałość materiału, zazwyczaj wykorzystywane są jako wstawki w miejscach, które najczęściej ulegają uszkodzeniu- obszary szwów, rękawów, kołnierzy, kolan oraz nogawek spodni.

Obecnie praktycznie wszystkie kimona posiadają w swoim składzie włókna typu pre-shrunk, które zabezpieczają materiał przed znacznym skurczeniem podczas prania. Maksymalna poziom kurczenia może dojść do 5%.

W przypadku koloru, podczas treningów nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Obecnie na rynku dostępne są kimona w wielu kolorach, a także oferowane są usługi dotyczące indywidualnego barwienia strojów treningowych. W tym aspekcie kolor nie ma żadnego znaczenia, gdyż liczy się technika. Niestety, w przypadku turniejów zawodowych, do dyspozycji zawodników przeznaczone są 3 kolory startowe- biały, niebieski i czarny, choć najczęściej są one ograniczone do niebieskiego i białego. Tego typu regulacje dotyczą również rozmieszczenia oraz ilości naszywek/emblematów firmowych nazywanych na kimono przez producentów.

Kimono- spodnie

Spodnie do kimono zazwyczaj są szyte z materiału typu twill lub ripstop, czasami jest to mieszanka wspomnianych wcześniej single weave i ripstop w obszarze kolan i szwów, dla podniesienia wytrzymałości materiału. Klasyczne spodnie kimono szyte są w prostej formie prostokąta, posiadają wplatane paski regulujące rozmiar w obszarze pasa oraz nogawek. Paski występują w formie płaskiej lub okrągłej- to właśnie ten typ zaleca się najbardziej, gdyż lepiej podtrzymuje wykonany węzeł oraz nie powoduje wpijania się w ciało.

JUDOGA a GI

Pozornie oba modele wyglądają tak samo, i dla osób, które nie są związane ze sztukami walki pozostają bez różnicy. Jednak, kimono przeznaczone do judo posiada lżejsza formę niż klasyczne gi do brazylijskich sztuk walki. Model judo posiada znacznie szersze ramiona, rękawy i nogawki spodni, ma również dłuższa bluzę niż w przypadku gi. Wynika to głównie ze sposobu walki i technicznych aspektów. Bluza i spodnie są lekkie i cienkie, przez nieco mniej wytrzymałe, jednak nie ma konieczności wzmacniania niektórych partii. W klasycznych kimonach turniejowych, w przypadku judoga obowiązuje całkowity zakaz umieszczania naszywek i haftów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena