Co trzeba zrobić, aby te zwierzęta mogły przetrwać na wolności?
Jakie są 3 główne zagrożenia?
- Wycinanie lasów
Las jest miejscem, które daje życie aż 2/3 zwierząt w świecie. 100 gatunków dziennie ginie z powodu wycinki lasów. Także orangutany tracą w ten sposób swoje naturalne siedliska. 70% globalnego papieru używanego w biurach pochodzi z naturalnych lasów. Wyprodukowanie tony papieru oznacza wycinkę od 2 do 3 ton drzew. Czy jest inne rozwiązanie? Tak - zamiast tradycyjnego papieru możemy zacząć używać papieru z kamienia, który nie wymaga wycinania drzew. Orangutany można ocalić między innymi poprzez zaprzestanie lub ograniczenie wycinki drzew. - Handel młodymi
Co roku około 1000 młodych osobników trafia do kupujących. - Kłusownictwo
Orangutany zabijane są dla mięsa, a myśliwi sprzedają ich czaszki jako pamiątki.
Orangutan – człowiek żyjący wśród drzew
Nazwa „orangutan” pochodzi z połączenia dwóch indonezyjskich słów: "orang" i "hutan", co oznacza „człowiek lasu”. Orangutany zwinnie poruszają się zwłaszcza w koronach drzew, zgrabnie przeskakując z drzewa na drzewo. Mogą łatwo chwytać gałęzie dzięki:
- silnym i giętkim kończynom,
- długim palcom dłoni i stóp haczykowato zgiętym,
- krótkim kciukom.
Ulubione miejsca do życia
Drzewa to nie tylko ulubione miejsce przebywania, ale także źródło pokarmu. Dzięki doskonałej orientacji i świetnej pamięci wiedzą, kiedy i gdzie mogą znaleźć dojrzałe owoce. Chętnie spożywają korę, liście, miód i owady.
Jak wygląda życie rodzinne?
Matkę orangutana wiąże z małpiątkiem bardzo silna więź. Nowo narodzone małpki kurczowo trzymają się matek. Starsze osobniki chętnie figlują wśród konarów drzew lub na ziemi. Samica jest oddaną dziecku matką. Wychowuje i krami swoje młode przez 8, a nawet więcej lat. Młoda samica lubi obserwować chwile, gdy jej matka opiekuje się noworodkiem. W przypadku samca jest inaczej. Gdy pojawi się nowy potomek, matka wypędza go i wtedy zaczyna on prowadzić samotniczy tryb życia.
Jak ocalić orangutany?
Orangutany można ocalić między innymi poprzez:
- zaprzestanie wycinania lasów,
- programy edukacyjne,
- tworzenie parków i rezerwatów,
- uruchamianie ośrodków opieki.
Czy ocalimy „człowieka lasu”? Czy nam ludziom uda się to zadanie? Czasu jest niewiele...
Źródło: http://animals.nationalgeographic.com
fot.chem7/Flickr