Branża przetwórstwa metali nieżelaznych nieustająco się rozwija, starając się sprostać oczekiwaniom rynku, korzystającego z najnowocześniejszych technologii. Jednym z najczęściej wykorzystywanych metali nieżelaznych jest aluminium. Przyczyniają się do tego pożądane właściwości tego metalu, jego dużą dostępność i łatwość przetwarzania.

Data dodania: 2016-11-09

Wyświetleń: 1364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Właściwości i zastosowanie blach aluminiowych

Aluminium sprzedawane jest w różnych formach, takich jak formatki, pręty, taśmy, rury, blachy, kształtowniki, płaskowniki itd. W niniejszym wpisie skupimy się na blachach wykonanych z aluminium. W ofercie handlowej znajdują się blachy aluminiowe gładkie, ryflowane (żeberkowe) oraz w kręgach (taśmy).

Na początek trzeba wyraźnie zaznaczyć, że blachy aluminiowe dzielą się na te wykonane z czystego metalu oraz blachy stopowe, powstałe przez łączenie aluminium z innymi pierwiastkami, takimi jak na przykład żelazo, krzem, miedź czy mangan. Zmieniając proporcje tych pierwiastków, zmienia się jednocześnie właściwości stopu.

Blachy wykonane z aluminium niestopowego (czyli te, w których zawartość tego pierwiastka kształtuje się na poziomie wynoszącym około 99,5%) łatwo poddają się obróbce plastycznej na zimno. Dają się łatwo spawać oraz anodować (także w celach dekoracyjnych). Jednak ze względu na słabe właściwości wytrzymałościowe nie można ich poddawać obróbce skrawaniem. Mają wysoką przewodność elektryczną oraz cieplną, jak również wysoki współczynnik odbicia światła. Są bardzo odporne na korozję wywołaną czynnikami atmosferycznymi. Znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym (głównie do wyrobu garnków, pojemników, naczyń, opakowań oraz przedmiotów gospodarstwa domowego), jak również chemicznym, energetycznym oraz w budownictwie (np. do produkcji drabin).

Blachy z aluminium stopowego mogą znacznie różnić się składem, a zatem właściwościami, jak już zostało to wspomniane. W zależności od przeznaczenia blach, domieszki dobiera się tak, by na przykład uzyskać podatność do obróbki plastycznej, wysoką wytrzymałość zmęczeniową i na rozciąganie, odporność na korozję w wodzie o dużym zasoleniu i w atmosferze morskiej lub przemysłowej, podatność na polerowanie, udarność. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w bardzo różnorodny sposób, np. do budowy maszyn, wykonywania elementów konstrukcyjnych pojazdów, w dekarstwie, do produkcji masztów oraz platform, wykonywania instalacji chemicznych, rurociągów, zbiorników, produkcji sprzętu AGD, drzwi, blach falistych itd.

Licencja: Copyright - zastrzeżona