Czyste aluminium ma dość niskie właściwości mechaniczne i w związku z tym jego zastosowanie jest dość ograniczone. 

Data dodania: 2017-08-08

Wyświetleń: 870

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aluminium niejedno ma imię

Jednak stopy aluminium znacznie zwiększają możliwości wykorzystania tego materiału. Sprawdźmy, w jaki sposób klasyfikuje sie stopy aluminium oraz jakie jest ich powszechne wykorzystanie. 

Klasyfikacja stopów aluminium
Aluminium możemy podzielić według kilku kluczy. Jednak za najważniejszy uznaje się podział na stopy odlewnicze i do obróbki plastycznej. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym i ma nieco odmienne zastosowanie.

Stopy odlewnicze
Zazwyczaj jest w nich wiele składników a stężenie pierwiastków stopowych waha się od 5% do 25%. Najczęściej są to krzem, miedź i magnez. Stopy te pozwalają na otrzymanie elementów o bardzo skomplikowanych kształtach i są dość mało kurczliwe, w związku z czym wykorzystuje się je podczas wykonywania części maszyn, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym i okrętowym. To z nich są wykonywane elementy silników spalinowych. Są one także wykorzystywane do budowy aparatury chemicznej oraz podczas produkcji różnego rodzaju elementów dekoracyjnych.

Stopy do obróbki plastycznej
Te stopy zawierają generalnie mniejsze ilości dodatków stopowych i są to najczęściej miedź, magnez i mangan, czasem cynk, krzem, tytan. Ich wytrzymałość nierzadko nie jest dużo większa niż czystego aluminium, jednak są one bardzo plastyczne. Ponadto wiele z nich jest odpornych na korozję i w związku z tym są wykorzystywane do wykonania materiałów zanurzanych w wodzie morskiej. Stopy te są wykorzystywane także w produkcji przewodów w liniach elektrycznych, w przemyśle spożywczym (mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością) oraz chemicznym i lotniczym. Wykonuje się z nich odkuwki i półwyroby do kucia.

Jak poradzić sobie z obróbką aluminium?
Na pewno trzeba się zaopatrzyć we frezy do aluminium. Najlepiej wykorzystywać dokładnie takie, gdyż frezy uniwersalne mogą sobie nie poradzić właściwie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena