Każdy z nas chce oddychać świeżym i czystym powietrzem. Szczególnie jeżeli żyjemy w dużym mieście takim jak Warszawa czy Kraków. Spaliny samochodów i dym z kominów powodują, że często normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone.

Data dodania: 2016-11-09

Wyświetleń: 916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czysta wentylacja = czyste powietrze

Na wiele z tych czynników nie mamy niestety zbyt dużego wpływu. Dlatego powinniśmy się skupić na tym, na co jednak mamy wpływ, czyli powietrze w naszych domach i biurach. Jak o nie zadbać? Podstawą jest czysta i zdezynfekowana wentylacja. Jest to klucz do tego by powietrze, którym oddychamy, było czystsze i zdrowsze dla naszego organizmu.

O czystość wentylacji powinniśmy zatroszczyć się sami, jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, lub poprosić zarządcę budynku by się tym zajął w przypadku gdy wynajmujemy mieszkanie. Dbałość o czystość wentylacji jest ważna, jeżeli zależy nam na naszym zdrowiu. W zaniedbanych kanałach wentylacyjnych tworzą się zarazki i bakterie, które później drogą powietrzną mogą dostać się do naszego organizmu i spowodować różnego rodzaju choroby.

Czyszczenie wentylacji możemy podzielić na kilka etapów:

  • inspekcje wstępną
  • właściwe czyszczenie
  • czyszczenie pousługowe

Każdy z tych etapów jest potrzebny, żeby cały proces przebiegł pomyślnie i nasza wentylacja faktyczne została dobrze oczyszczona.

Inspekcja wstępna

Jest to początkowy etap, którego celem jest zbadanie, w jakim stanie higienicznym znajduje się centrala wentylacyjna oraz kanały wentylacyjne. Najważniejszym elementem każdej inspekcji jest wizyjna ocena sytuacji kanałów wentylacyjnych. Odbywa się ona przy pomocy specjalnych robotów wizyjnych lub boroskopu.

Czyszczenie właściwie

Czyszczenie możemy podzielić dodatkowo na dwa rodzaje. Jednym z nich jest czyszczenie na mokro, w którego skład mogą wchodzić takie metody jak: szczotkowanie mechaniczne, odkurzanie, czyszczenie przy pomocy sprężonego powietrza.

Drugim rodzajem jest czyszczenie na mokro. W jego skład wchodzą m.in.: czyszczenie chemiczne, czyszczenie parą, dezynfekcja.

Inspekcja sprawdzająca

Po dokonanej diagnostyce oraz dokładnym wyczyszczeniu i dezynfekcji kanałów wentylacyjnych możemy również dokonać tzw. inspekcji sprawdzającej. Ponownie można do niej użyć specjalnych robotów wizyjnych oraz boroskopu. Jeżeli stwierdzimy, że stan wentylacji nadal nie jest zadowalający, należy ponownie wyczyścić brudne odcinki kanałów wentylacyjnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena