Na początku zakładania własnej firmy, pierwszym dylematem, który się pojawia jest wybór odpowiedniej formy prawnej dla przedsiębiorstwa. Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na zakładanie spółki z o.o., to musi wiedzieć, iż w jej przypadku wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania prowadzonej firmy własnym majątkiem. 

Data dodania: 2016-10-21

Wyświetleń: 1200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładanie spółki z o.o.

Ze względu na to, iż formalności związane z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie są skomplikowane, jest ona uważana za najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formę na prowadzenie firmy.

Zanim jednak zakładanie spółki z o.o. znajdzie się na etapie finalnym, przedsiębiorca musi przebrnąć przez kilka etapów, które są niezbędne do tego, aby móc rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Tym sposobem przedsiębiorca kolejno powinien zająć się wywiązaniem z poniższych obowiązków.

1. Sporządzeniem umowy spółki, za której treść odpowiedzialni są wszyscy wspólnicy. Umowa ta musi mieć formę pisemną, a następnie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W treści umowy spółki z o.o. należy zawrzeć:

- nazwę oraz adres jej siedziby,

- przedmiot prowadzonej działalności,

- kwotę wnoszonego kapitału zakładowego,

- określenie informacji na temat udziałów spółki,

- jeśli został określony, to czas na jaki założona została spółka.

2. Dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego danej spółki w KRS, a więc Krajowym Rejestrze Sądowym. Czas na wykonanie tego zadania określony został na 6 miesięcy od dnia podpisania sporządzonej przez wspólników umowy spółki. Wnioskiem zgłaszającym spółkę do rejestru jest KRS-W3, który może zostać złożony jedynie w sądzie rejestrowym właściwym co do siedziby spółki. Bardzo istotne jest to, aby do wniosku dołączyć również druki takie, jak:

- KRS-WE, który zawiera wszelkie informacje o wspólnikach,

- KRS-WM, który określa przedmiot działalności spółki,

- KRS-WK, który wymienia osoby upoważnione do reprezentowania spółki,

- KRS-WA, który informuje o oddziałach firmy (nieobowiązkowe),

- KRS-WL, który określa powołanych prokurentów oraz zakres ich obowiązków (nieobowiązkowe).

3. Spełnieniem dodatkowych wymogów narzucanych przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa, do których zaliczyć możemy:

- pozyskanie numerów REGON i NIP,

- założenie konta firmowego w banku,

- rejestrację firmy jako podatnika VAT,

- podjęcie decyzji o wyborze formy opodatkowania firmy.

    Jeżeli przedsiębiorca wywiąże się ze wszystkich powyższych obowiązków, to śmiało może rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Z pewnością na początku pojawi się wiele kwestii, które będzie trzeba ustalić np. forma prowadzenia księgowości. Na wszystko przyjdzie czas i ze wszystkim przedsiębiorca na pewno będzie w stanie sobie poradzić. W razie wątpliwości i braku wiedzy w poszczególnych kwestiach, warto skorzystać z usług doradczych, które świadczone są przez osoby profesjonalne, wykształcone oraz doświadczone, co daje gwarancję podjęcia prawidłowej decyzji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena