Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym zajmują się statyści? Pewnie dla wielu z nas są to osoby, które grają w serialach lub filmach postacie przewijające się gdzieś w tle. Najczęściej te osoby nie odgrywają istotnych epizodów, ale statystami nie są wyłącznie przypadkowe osoby.

Data dodania: 2016-09-22

Wyświetleń: 607

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praca statysty

Takimi statystami byli m.in. Alfred Hitchcock w filmie "Ptaki".

 

Jeśli chcemy być dobrymi statystami, to musimy wiedzieć, że jest kilka cech lub umiejętności, które powinniśmy posiadać.

Przede wszystkim nie możemy być nieśmiali. Jeśli jest inaczej, to lepiej odpuścić sobie statystowanie. Zapewniam, że nic dobrego z tego nie wyniknie, jeśli boimy się stanąć przed kamerą. Reżyser zapewne nie będzie zadowolony z takiej współpracy i mamy pewność, że więcej nie dostaniemy u niego angażu.

 

Jeśli chodzi o naturalność, to szczególnie ważna jest nasza postawa i sposób poruszania się. Nie wystarczy nam tylko duża pewność siebie i to, że kamera nas nie stresuje. Istotne jest także to, w jaki sposób się poruszamy i jak się zachowujemy. Im bardziej wyglądamy naturalnie, tym bardziej scena lepiej wygląda. Nikt nie zatrudni do statystowania osoby, która swoimi ruchami bardziej przypomina robota niż żywego człowieka.

 

Może nam się tak zdarzyć, że jeśli statystujemy w jakiejś produkcji, to musimy odegrać krótką epizodyczną rolę. Wtedy musimy zadbać o to, aby nasza gra aktorska była jak najbardziej perfekcyjna. Wymaga to od nas wiele pracy, ale nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości kogoś nie zainteresujemy swoją osobą. Jest to umiejętność coraz częściej pożądaną i na pewno warto ją rozwijać.

Z drugiej jednak strony, czy wiemy o tym, że większość, a czasami całość widowni w różnego rodzaju teleturniejach, programach rozrywkowych, a nawet publicystycznych to wynajęci na jego potrzeby profesjonalni statyści? Jak wiemy, Warszawa jest tym miastem, w którym kręci się najwięcej tego rodzaju produkcji.

 

Statyści Warszawa należy do jednej z najczęściej wyszukiwanych informacji w internecie, jeśli potrzebujemy dobrze zorganizowanej publiczności, to najczęściej szuka się ich w obrębie stolicy. Nie ma co się dziwić, bo przecież łatwiej nam znaleźć kogoś będącego na miejscu. Ma to także swoje przełożenie na koszty.

 

Poza tym na terenie Warszawy działa wiele firm i agencji, które zajmują się wynajmowaniem statystów. Niektórym może wydawać się, że jest to dość nietypowy sposób na biznes, ale jak widać zainteresowanie, jest ogromne. Oczywiście zdarza się, że w internecie znajdziemy ogłoszenia, że poszukują osób chętnych do wystąpienia w programie telewizyjnym i czasami skuszeni dobrym wynagrodzeniem decydujemy się na udział w takich wydarzeniach.

 

Dodatkowo możemy spotkać się także z ofertami wynajęcia statysty na różnego rodzaju imprezy, takie jak np. studniówka, imprezy rodzinne, a nawet na wesela. W takich działaniach nie doszukiwałbym się niczego niemoralnego. Jest to praca jak każda inna. Jak można zauważyć, praca statysty nie należy do najłatwiejszych, lecz statystą może zostać praktycznie każdy z nas. Tutaj jak w każdym innym zawodzie liczy się budowanie dobrego wizerunku. Jeśli chcemy liczyć na więcej zleceń, to musimy pamiętać o zachowaniu pełnego profesjonalizmu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena