Przypomnijmy sobie ostatnie przyjęcie sylwestrowe, na którym z braku odpowiedniego szkła, serwowaliśmy wino musujące w zwykłych literatkach. Ile razy przydarzało nam się podobne faux paux ze szkłem stołowym w roli głównej? A może zawsze mamy w pogotowiu lśniący, krystalicznie przejrzysty pakiet szklanek i kieliszków odpowiednich do każdego rodzaju trunków? Ta druga opcja brzmi zdecydowanie lepiej. A jeśli bliższa rzeczywistości jest wersja pierwsza, warto poznać bliżej poszczególne elementy galanterii szklanej.
O czym pamiętać, sięgając po szklanki i kieliszki?
- zastawa powinna być kompletna, dostosowana do ilości osób
- szkło musi być perfekcyjnie czyste
- po umyciu dokładnie wycieramy ściereczką z mikrofibry każdy element zastawy
- uważamy, by nie „palcować” kieliszka ani szklanek
- jeśli myjemy kieliszki w zmywarce, warto stosować specjalne kosze do szkła, by zapobiec ich stłuczeniu
- szkło myte w zmywarce może zmatowieć, dlatego należy używać mniejszej ilości detergentu i unikać funkcji suszenia
- kryształowe kieliszki i szkło dekorowane myjemy wyłącznie ręcznie
- po umyciu i dokładnym wysuszeniu, ustawiamy kieliszki do góry dnem
- rozlewając wino lub inne trunki, trzymamy kieliszek za stopkę lub nóżkę, by nie ogrzewać alkoholu dłonią i nie zostawić odcisków na czarce (wyjątek: brandy lub koniak, gdzie trzymamy za czaszę)
W czym podawać napoje i trunki?
Wódkę smakową serwujemy w niewielkich kieliszkach na nóżce (30-60 ml) lub w tzw. shotach (bez nóżki). Wódkę czystą rozlewamy do shotów. Napełniamy do wysokości 3-5 mm od rantu kieliszka.
Likier, nalewkę podajemy w niewielkich (max 60 ml) i smukłych kieliszkach na nóżce z elegancko wyprofilowaną czarką. Napełniamy do połowy.
Wino białe rozlewamy do wysmukłych kieliszków z czarką w kształcie tulipana z lekko rozchylającym się rantem. Lekkie wino podajemy w kieliszkach wąskich, natomiast ciężkie w bardziej pękatych. W obu przypadkach napełniamy czarkę do połowy.
Wino czerwone serwujemy w kieliszkach o bulwiastej, zwężającej się czarce na niewysokiej nóżce. Napełniamy do 2/3 wysokości (w przypadku mniejszego szkła) lun do 1/2 (większe szkło).
Wino musujące/szampan wymaga wąskich i wysokich kieliszków typu flute (flet). Napełniamy do ¾ wysokości czarki.
Aperitif podajemy w niewielkich kieliszkach na wysokiej nóżce i o pękatej, zwężającej się czarce.
Brandy, koniak serwujemy w małych porcjach (max 40 ml) w kieliszkach o dużej, zwężającej się u góry czaszy w kształcie tulipana, osadzonej na krótkiej nóżce.
Whisky, niektóre drinki, Bourbon podajemy w niskiej, szerokiej szklance z grubym dnem (old fashioned tumbler). Whisky do oceny organoleptycznej rozlewamy do szkła degustacyjnego, czyli kieliszka tulipanowego lub kieliszka do koniaku.
Long drinki, soki i napoje serwujemy w wysokiej szklance o prostym kształcie (np. highball) i pojemności 150-330 ml.
Short drinki podajemy w kieliszkach (150 ml) o rozszerzającej się czaszy w fantazyjnym kształcie, osadzonej na krótkiej nóżce. Przykłady: hurricane, kieliszek - stożek do Martini i kieliszek w kształcie kapelusza do Margarity.
Desery kawowe, gorące napoje alkoholowe rozlewamy do szklanek z uszkiem i na masywnej nóżce, najlepiej ze szkła żaroodpornego.
Wodę możemy podać w wysmukłych kieliszkach o pękatej czaszy na długiej nóżce, przypominających kieliszki do czerwonego wina.
Piwo serwujemy w ciężkich, masywnych kuflach z uchwytem, wysokich szklankach zwężonych u dołu, wąskich szklankach typu flute lub pokalach przypominającym spory kielich. Inne szkło: snifter podobny do koniakówki, kieliszek tulipanowy, goblet czyli gruby kielich ze zdobionego szkła.