Nagranie przebiegu zajęć w szkole może rozwiązać bardzo wiele problemów. Jeśli uczeń nie nadąża za nauczycielem, gubi się podczas zapisywania notatek, znacznie lepiej przyswaja wiedzę "ze słuchu" lub ma dyskrafię i po lekcji często ma problemy z roszyfrowaniem swojego pisma, idealnym rozwiazaniem będzie nagrywanie lekcji.

Data dodania: 2016-09-09

Wyświetleń: 2783

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziecko może potem w domu odsłuchać przebieg całej lekcji, co pomoże mu poprawić swoje oceny w szkole i poszerzyć wiedzę.

Być może juz kiedyś się nad tym zastanawiałeś. Jednak na pewno pojawiły się pytania typu: Czy nagrywanie lekcji jest legalne? A jeśli jest, to jakich urządzeń można do tego używać?

Jak to wygląda w świetle prawa?

Nagrywanie lekcji jest możliwe z każdym urządzeniem, które ma wbudowany mikrofon i może rejestrować dźwięk. Zdarza się, że wiele placówek edukacyjnych zakazuje nagrywania zajęć prowadzonych przez nauczycieli i wykładowców. Jednak nie istnieje jasno sprecyzowany przepis, który zakazywałby utrwalania przebiegu zajęć. Często jednak nauczyciele zwyczajnie sobie tego nie życzą.


 

Jakiego urządzenia do nagrywania użyć?

Każdy pewnie teraz pomyśli że najlepiej przebieg zajęć nagrać przy pomocy telefonu komórkowego. Nie jest to jednak najlepszym pomysłem z jednego, prostego powodu. Większość nauczycieli nie toleruje używania przez uczniów telefonu komórkowego na lekcji, więc dyskretne wykonanie nagrania przy jego pomocy jest niemożliwe.

Proponujemy Ci coś zupełnie innego do dyskretnego nagrywania lekcji.

Bardzo fajnym i dyskretnym urządzeniem do nagrywania będzie dyktafon, który wygląda i funkcjonuje jak zwykły pendrive. Posiada jednak funkcje dyktafonu. Nikt nie domyśli się, że urządzenie to służy do nagrywana dźwięku. Możesz go spokojnie włożyć do piórnika, plecaka, kieszeni. Taki dyktafon nie tylko umożliwi Ci przechowywanie danych jak zwykły pendrive, ale dodatkowo umożliwi zapis dźwieku o wysokich parametrach.

Czy można nagrać słowa nauczyciela lub sytuację na lekcji bez uzyskania zgody?

Jeśli jako rodzic masz obawy jak Twoje dziecko jest traktowane w szkole, czy jest sprawiedliwie oceniane za swoje wypowiedzi, lub opowiada Ci o niepokojących sytuacjach, które mają miejsce na lekcjach, możesz to sprawdzić. Pewnie się zastanawiasz czy możesz nagrać nauczyciela bez jego zgody.


 

Nauczyciel nie jest funkcjonariuszem publicznym. Korzysta jedynie z ochrony prawnej przewidzianej dla takowych podczas pełnienia obowiązków służbowych. Zatem uczeń może nagrać nauczyciela na takiej samej zasadzie co on jego oraz każdą inną osobę. Warunkiem jest to, żeby nagranie nie naruszało w żaden spoób dobra osobistego osoby nagrywanej. Należy zaznaczyć, że ochrona wizerunku dotyczy jego rozpowszechniania, a nie rejestrowania. Nie wolno więc publikować nagranego materiału bez zgody jego uczestnika, szczególnie jeśli jest nim osoba pełniąca funkcje publiczne.


 

A co z nagrywaniem przywatnej rozmowy z nauczycielem?


 

Przepisy prawa polskiego nie regulują kwestii dotyczącej nagrywania prywatnych rozmów z drugą osobą bez jej zgody. Nie ma podstawy prawnej, by nagrywanie własnej rozmowy kwalifikować jako wykroczenie, nie będzie to również stanowić przestępstwa.

Karą zagrożone jest natomiast uzyskanie informacji przez osobę nieuprawnioną do ich posiadania, w tym również uzyskiwanie tych informacji za pomocą rejestratorów dźwięku, obrazu, lub innego tego typu urządzenia. Zatem w przypadku nagrywania własnej rozmowy nie możemy mówić o informacjach, które nie są przeznaczone dla nagrywającego. Moim zdaniem taki przypadek nie jest przestępstwem ani wykroczeniem. Może jedynie naruszać dobre obyczaje.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena