Praca dekarza jest zajęciem wymagającym nie tylko wiedzy, umiejętności i odpowiednich materiałów, ale także specjalistycznych maszyn, urządzeń i akcesoriów. To dzięki nim możliwe jest przycinanie i formowanie arkuszy i taśm z blachy w celu nadania im pożądanego kształtu i rozmiaru.

Data dodania: 2016-08-22

Wyświetleń: 1060

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Giętarki do blachy w pracy dekarza

Do maszyn takich należą między innymi giętarki do blachy.

Są to profesjonalne maszyny przydatne nie tylko w pracach dekarskich, ale także w warsztatach zajmujących się obróbką blachy, w tym na przykład do budowy kominów wentylacyjnych. Niemniej jednak, giętarki są używane najczęściej przez dekarzy.

Maszyny te dosyć znacząco różnią się między sobą, przy czym jednym z najistotniejszych parametrów jest grubość blachy, która ma być zaginana. Wartością graniczną jest, według różnych danych, trzech lub pięciu milimetrów. Blacha o grubości poniżej tych wartości określana jest jako cienka, a powyżej – jako gruba. Na rynku przeważają giętarki do produkcji kształtowników z blach lub taśm o grubości około jednego milimetra.

Najważniejsze cechy charakteryzujące giętarkę to, oprócz grubości zaginanego materiału, to długość belki zagięcia (czyli szerokość robocza), maksymalny kąt zagięcia oraz maksymalne uniesienie belki giętej. Z punktu widzenia eksploatacyjnego istotne są także wymiary maszyny (szerokość, wysokość, długość, a także masa).

W zależności od typu, można regulować następujące parametry pracy giętarki:

- promień gięcia

- siłę docisku (z lewej lub prawej strony)

- bombaż belki zaginającej

- wstępne naprężenie belki podpierającej

- kąt natarcia nożyc oraz ich równoległość względem maszyny – dotyczy to zaginarek dodatkowo wyposażonych w nożyce krążkowe

Obok nożyc krążkowych, w skład dodatkowego wyposażenia giętarek wchodzić może ogranicznik przesuwu blachy i kąta gięcia, podziałka kątowa, wulsztanga (zawijak okrągły), zawijak kwadratowy, półka na narzędzia czy przystawka rowkująca.

Jeżeli chodzi o sposób napędu, wyróżnić można giętarki ręczne, mechaniczne oraz hydrauliczne.

Przy zakupie giętarki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania, przede wszystkim spasowanie wszystkich elementów, stabilność maszyny, funkcjonalność, jak również stopień trudności obsługi.

Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu giętarek możliwe jest znaczne przyspieszenie prac dekarskich, a dzięki odpowiedniemu ustawieniu maszyny otrzymywanie elementów z blachy o dokładnie takich samych wymiarach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena