Zdecydowaliśmy się na zakup rakiety tenisowej, ale nie wiemy co wybrać? Mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszelkie mity i niedomówienia związane z zakupem rakiety tenisowej.

Data dodania: 2016-08-19

Wyświetleń: 974

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym kierować się przy zakupie rakiety do tenisa

Na samym początku musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że zakupu nie dokonamy w oparciu o opinie innych graczy, często nawet bardziej doświadczonych. Możemy się kierować wyłącznie delikatnymi sugestiami, ale nawet je trzeba brać z przymróżeniem oka.

Najlepszą i najbardziej sprawdzoną metodą wyboru rakiety jest jej wypróbowanie w warunkach "bojowych". Żaden ekspert nie jest w stanie doradzić komuś jaką rakietę ma kupić poprzez fora internetowe. Są jednak sprawy na które na pewno warto zwrócić uwagę przy zakupie. Oto kilka z nich.

 

Kompozyt węglowo – aluminiowy

 

Ilekroć słyszę pytanie, o tego typu rakiety, mówię stanowcze NIE! Są to rakiety, które nie nadają się do jakiejkolwiek gry. Są po prostu słabe, ale za to bardzo tanie. Najczęściej przyciągają nas chwytliwymi hasłami reklamowymi jak np. "Rakieta mistrza!". Nie daj się nabrać na tego typu miłe słówka.

 

Waga, nie przesadź z wagą

 

Niektórym zdaje się, że im cięższa rakieta to bardziej profesjonalnie i mają trochę rację, ale dla osoby początkującej, bo mowa tutaj o takich osobach, to rakieta powinna być lekka i dobrze wyważona. Dla dorosłego mężczyzny waga rakiety powinna być mniej więcej z przedziału 270 – 285 gram, a w przypadku kobiet – 255 – 270 gram. Jeśli na sam początek zdecydujemy się na zakup za ciężkiej rakiety, to będziemy mieć problem zamachem lub spóźnimy się z reakcją. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tenisem będzie to dużym demotywatorem. W taki sposób łatwo zrazić się do gry w tenisa.

 

Główka – jej rozmiar nie jest tak istotny

 

Im większa nie oznacza lepsza. Przeciętny Kowlaski nie powinien mieć problemów z rakietą o powierzchni 100 cali kwadratowych. Większa główka znacznie nam ułatwia trafienie i nieznacząco poprawia dynamikę gry, ale może się okazać, że gra nam się mniej komfortowo. Wynika to z tego, że mamy mniejszą kontrolę nad wyprowadzeniem uderzeń. Duża rakieta może nam tylko przeszkadzać w dalszym rozwoju i dopracowywaniu naszej techniki.

 

Balans

 

Bardzo istotna sprawa. Włóż palec w "serce" rakiety bez żadnych etykiet itp. i sprawdź, czy rakieta utrzymuje się w jednej pozycji, czy też cały czas przechyla się na którąś ze stron. Rakieta powinna utrzymywać pozycję w poziomie.

Dobra rakieta powinna mieć w miarę możliwości równy balans. Takim sprzętem gra się lepiej i jest bardziej elastyczna. Nie powinniśmy mieć problemu z uderzeniami z dowolnego miejsca na korcie. Rakieta o małym balansie może nam tylko przeszkadzać w późniejszej grze, gdy nabierzemy wprawy. Jednak tutaj sprawa dość jasna – niech każdy zdecyduje co mu bardziej odpowiada.

 

Cena, promocje i oszuści...

 

Zdecydowanie warto dobrze przejrzeć internet (jeśli wolimy zamówić online) lub sprawdzić kilka sklepów sportowych zanim zdecydujemy się na zakup. Rakieta w cenie 200 – 300 zł, to już sprzęt na który warto zwrócić uwagę. Nie dajmy się nabrać na niską ceną, a jednocześnie super wykonanie. Często możemy także trafić na promocje. Nie można powiedzieć, że wszystkie promocje są złe, bo czasami możemy dostać w okazyjnej cenie rakietę taką jaką sobie wymarzyliśmy. Jednakże trzeba mocno uważać, szczególnie przy zakupie przez internet.

 

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena