Wiele osób jest niezadowolonych ze swojego obuwia. Najłatwiej jest zrzucić winę na producenta, ale praktyka podpowiada, że zdecydowanie częściej winni są sami kupujący, dla których wybór buta ogranicza się do przymierzenia kilku par i wyboru „mniejszego zła”. A jak powinno to wyglądać? Na jakie kryteria zwracać uwagę?

Data dodania: 2016-08-02

Wyświetleń: 1290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór butów – na co zwracać uwagę?

Typ obuwia

To nic zaskakującego, natomiast najlepiej zakup butów od samego początku „usztywnić” i podjąć decyzję o zakupie konkretnego typu: botki, półbuty, sandały, kozaki, sztyblety, baleriny, buty wizytowe, trampki. Klasyfikacja nie jest zafiksowana – każdy musi wybrać typ, na jakim mu zależy i sprecyzować oczekiwania co do modelu, np. sandały powinny mieć usztywnienie boczne, buty trekkingowe otwory wentylacyjne w konkretnych miejscach, a kozaki określony sposób zapinania. W dużej mierze preferencje bazują tutaj na indywidualnych doświadczeniach, dlatego nie ma mowy o złej lub dobrej decyzji – trzeba po prostu sprecyzować, jaki typ obuwia jest potrzebny.

Marka i jakość

Ocena jakości jest często bardzo trudna. Oczywiście, że spora część butów najniższej klasy odpadnie w przedbiegach – niestarannie położone szwy, podeszwa klejona zamiast szytej, słabo przyszyte rzepy lub plastikowe suwaki. Również w tej kategorii obowiązuje jeszcze pewna dowolność, ponieważ jakość ocenia się przez pryzmat własnych potrzeb – nie zawsze potrzebne są buty klasy premium. Pewnym ułatwieniem będzie jednak w tej sytuacji przeglądanie ofert według marek producentów. Tutaj jakość jest mniej więcej stała, a w przypadku bardziej znanych marek nie trzeba się o nią obawiać. Bardzo dobrze reprezentowane są najwyżej cenione marki na www.buty360.pl. Warto się zapoznać z ta ofertą i poznać bliżej przynajmniej kilka określonych marek.

Materiał

Dobór materiału jest bardzo ważny, tym bardziej że z każdym rokiem pojawiają się coraz to nowe możliwości. W praktyce na obuwiu znaleźć można tylko trzy oznaczenia materiału: skóra naturalna, tkanina lub inny. Nie zawsze to wystarcza – wiedząc, jakiego obuwia się szuka, należy się zastanowić, jaki materiał w danym przypadku byłby najlepszy, a przede wszystkim, jaki jest absolutnie nie do zaakceptowania. Takie kryteria wynikają z konieczności uwzględnienia cen – może się okazać, że np. skórzane sandały są poza zasięgiem budżetu, ale można zgodzić się na obuwie z tkanin i innych tworzyw.

Realny koszt

Cena butów to często nie całkowity wydatek, na jaki trzeba się przygotować. Zakup akcesoriów, takich jak wkładki, zapasowe sznurowadła, podpiętki, prawidła, pasty do butów, impregnaty czy inne środki pielęgnacyjne także należy uwzględnić już na tym etapie, a to dlatego, że zaniedbane buty bardzo szybko, niezależnie od początkowej jakości, stracą i dobry wygląd, i właściwości użytkowe. W przypadku zakupów w sklepach internetowych trzeba też sprawdzić koszt wysyłki, ponieważ tym niektórzy nieuczciwi sprzedawcy próbują sobie powetować niższe ceny obuwia.

Podsumowanie

Są też oczywiście inne, bardziej indywidualne kryteria wyboru, ale żeby uniknąć najprostszych i jednocześnie najczęściej popełnianych błędów, wystarczy ta krótka checklista zaprezentowana w artykule. Udanych zakupów!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena