Kolorowanki dla dorosłych pobijają świat zachodni i coraz śmielej wkraczają do Polski. Relaksują, odprężają i dają chwilę wytchnienia. A czym konkretnie różnią się kolorowanki dla dzieci i dorosłych?

Data dodania: 2016-07-04

Wyświetleń: 8857

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolorowanki dla dorosłych podbijają świat

1. Projekt
Design malowanek przeznaczonych dla dzieci i dorosłych różni się dosyć mocno. maluchy wolą radosne i pełne energii wzory ze swoimi ulubionymi postaciami z kreskówek, komiksów, TV czy gier komputerowych (np. Superman, Tweety, Myszka Miki, Księżniczki, Cars, Star Wars i tak dalej).  Elementy obrazków są raczej spore. Z drugiej strony dorośli zazwyczaj chcą kolorować artystyczne kształty, portrety czy też abstrakcje, które zazwyczaj są symetryczne i ustrukturyzowane. Mają też większą ilość elementów i są  skomplikowane.  Przykłady takich ilustracji to trybale, wcielenia natury, coraz popularniejsze mandale, dalekowschodnia symbolika itp.. Młodsi kolorujący wolą znajdować na kolorowanych ilustracjach radość i zabawę natomiast dorośli obszerniejszy zakres emocji (niektórzy nawet smutek i strach).

2. Cel
W dużej części cel zabawy w kolorowanie pośród dzieci i dorosłych bywa ten sam: sposób spędzania wolnego czasu, pobudzanie zmysłów kreatywnych, polepszenie umiejętności plastycznych (tak, nawet będąc babcią ciągle jesteś w stanie nauczyć się piękniej malować
Ale co z relaksacją po okropnym dniu w pracy? Czy to możliwe, że zwyczajna malowanka + kilka mazaków mogą być w stanie znacznie zmienić Twój stan ducha? Otóż tak! I jest to jeden z tych najważniejszych powodów rosnącej popularności malowanek  pośród dorosłych. W dzisiejszym świecie jesteśmy wprost atakowani ogromną ilością bodźców z zewnątrz. W połączeniu z ciągłą presją czasu sprawiają, iż jesteśmy coraz mniej zrównoważeni i łatwiej się denerwujemy. Skupienie się przez godzinę na małym obrazku i stosunkowo prostej czynności skutecznie przynosi spokój i ukojenie.


3. Technika
Kolorowanki w wykonaniu dzieci są przeważnie bardzo kolorowe. Dzieci bardzo lubią swobodne miksowanie kolorów i w dużej mierze są w tym zdecydowanie lepsze od własnych rodziców. Komplety kredek powyżej pięćdziesiąt elementów dziś już nie są rzadkością. Więc najmłodsi chcą używać wielu z nich a przy tym pokrywają kolorami każdy możliwy element.
 A co z dorosłymi ? Oni także używają kredek oraz farbek, lecz zakres używanych  kolorów jest zazwyczaj zdecydowanie mniejszy. Stosunkowo często 5-8 kolorów  wystarcza w zupełności. Bywa, że nawet dwie lub trzy . Niektórzy wręcz preferują używanie wyłącznie ołówka by pokryć obrazek odcieniami szarości. Wymaga to zdolności, których dzieci w większości jeszcze nie posiadają.

4. Skomplikowanie obrazka
Oczywistą rzeczą jest, że ilustracje do kolorowania skierowane do dzieci są łatwiejsze. Mają za zadanie przynosić rozrywkę, a nie pokłady frustracji czy smutek spowodowane przez zbyt naszpikowane szczegółami ilustracje. Dorośli są zwykle bardziej cierpliwi i wymagający w tym zakresie. Przeważnie sięgają po bardziej skomplikowane wzory z ogromną ilością szczegółów i szczególików.
Jest to tak jak z układankami. Zestaw składający się z pięciu tysięcy puzzli to nie może być dobry wybór dla przedszkolaka, ale może być znakomitą formą rozrywki dla rodziców. Wyzwanie musi zawsze być mądrze dobrane do umiejętności.

Kolorowanki przeżywają swą drugą młodość w naszym kraju jak i na całym świecie. Warto aby też dorośli czasem odsunęli głowy od swych ekranów i choć czasami pozwolili życiu odrobinę zwolnić tempa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena