Kreatywność u dzieci można dostrzec na wielu płaszczyznach. Myśląc o kreatywności, często do głowy przychodzą skojarzenia w dziedzinach artystycznych. Tymczasem to wiele więcej. Kreatywność można rozwijać u dziecka np. przez dobór odpowiednich zabaw.

Data dodania: 2016-07-04

Wyświetleń: 1341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwijanie kreatywności u dzieci

Jedną z takich zabaw są łamigłówki lingwistyczne. Zabawa z językiem może odbywać Cię w rozmaitych sytuacjach, nie tylko w czasie przeznaczonym na zabawę. Proste rymowanki świetnie rozwijają kreatywność u dzieci, podobnie jak klaskanie w takt rytmu,  tupanie i inne hałasy idące w parze ze słowami wypowiadanymi lub śpiewanymi na głos. Słowne gimnastykowanie nie tylko wpływa na umiejętności językowe i muzykalność, ale też rozwijają w dziecku bystrość i poczucie dystansu.

Rozwijającą formą spędzania wolnego czasu są także „gry tożsamościowe” czyli wcielanie się na jakiś czas w jakąś charakterystyczną postać (np. Król lemurów z bajki Madagaskar czy Zygzaka z bajki Auta). Dzieci starają się wczuć w rolę wybranej postaci naśladując np. jej głos, gestykulację lub zachowania.

Obecnie ciężko jest utrzymać dzieci z dala od urządzeń elektronicznych. Kiedy więc dziecko opanuje już umiejętność obsługi komputera trzeba zadbać o to aby miało za jego pośrednictwem styczność z pożądaną dla jego rozwoju treścią. W internecie odnajdziemy wiele ciekawych serwisów rozwijających kreatywność dziecka. Są to na przykład, nigdy nie starzejące się kolorowanki. Wiele ładnych kolorowanek znajdziemy w wersji elektronicznej, gotowych do druku i kolorowania. Taka zabawa łączy przyjemne z pożytecznym.  Dziecko rozwija zdolności manualne i używa przy tym kreatywności.

Wiele zalet dla rozwoju dzieci posiadają też dostępne w internecie gry logiczne i naukowe. Czas spędzony na takiej zabawie przed komputerem na pewno nie będzie zmarnowany.

Dość interesującą grupa zabaw pobudzających kreatywność są zabawy rozwijające twórcze myślenie. Jednym z przykładów jest zabawa polegająca na wymienianiu słów według określonych na początku wymogów. Dzieci wymieniają rzeczy – np. tylko czarne (węgiel, ziemia itp.). Następnie prowadzący dodaje więcej kryteriów: wymień rzeczy lub obiekty czarne i miękkie. W toku gry można podawać kolejne kryteria urozmaicające i utrudniające zabawę.

Gier pobudzających kreatywność jest oczywiście dużo więcej i wiele z nich można też wymyślić samemu. W końcu zależy to głównie od naszej… kreatywności. Istotą rzeczy jes jednak aby zabawa cały czas była zabawą, a dziecko nie czuło znudzenia czy przesytu. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym ciesząc się ze szczęśliwego rozwoju dziecka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena