Pierwszym kryterium wyboru powinno być nastawienie dziecka do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach. Warto, więc obserwować zainteresowania dziecka oraz jego naturalne predyspozycje, a ułatwi nam to lepiej ukierunkować się w poszukiwaniach. Dla przykładu dla dzieci bardziej aktywnych fizycznie z pewnością mozna polecić sport, a małym myślicielom aktywność umysłową tudzież grę na instrumentach.
Przy podejmowaniu decyzji ważną rolę odgrywa także płeć dziecka. Biorąc pod uwagę dyscypliny sportowe to bardziej odpowiednie dla chłopców będzie np. piłka nożna, sztuki walki czy też gokarty. Dla dziewczynek z kolei bardziej odpowiedni będzie np. balet.
Niekiedy dzieci mogą okazywać awersję do uczestniczenia w jakiejkolwiek formie zajęć pozaszkolnych. Przyczyną zazwyczaj jest lęk przed nieznanym. Dziecko poznaje grupę przeważnie kompletnie obcych osób i jest to naturalnie sytuacja stresująca. W takiej sytuacji pomocne może okazać się pójście na pierwsze zajęcia w roli obserwatora. Niezmiernie ważną rolę odgrywa tu też podejście opiekuna grupy. Dobry opiekun jest przede wszystkim dobrym psychologiem. Powinien doskonale wiedzieć jak szybko zdobyć zaufanie dziecka i uczynić, aby dobrze czuło się w nowej grupie.
Kiedy dziecko rozpocznie uczestnictwo w zajęciach, należy bacznie obserwować jego reakcje i nowe nawyki. Wskazane jest pytanie jak dziecko odnajduje się na zajęciach oraz czy akceptuje swoich nowych kolegów i wychowawcę. Możemy sprawdzać też postępy w dziedzinie którą przyswaja, choć przeważnie ten aspekt nie jest najważniejszy.
Odpowiedni wybór zajęć pozaszkolnych to niewątpliwie duże wyzwanie dla rodziców. Należy jednak przemyśleć taką ewentualność ponieważ może to wnieść wiele pozytywnych cech do rozwoju dziecka. Czasami może to być wzbudzenie prawdziwej życiowej pasji, a niekiedy po prostu odpowiednie spożytkowanie nadmiernej energii. Najistotniejsze jest to, aby dziecko czuło się szczęśliwe, a my mieli świadomość, że dziecko dobrze się rozwija.